Radio Opole » Program Radia Opole

Radio Opole (Region) z 22 kwietnia 2019 roku

23:00 SŁUCHAĆ I SŁYSZEĆ
Próba wskrzeszenia praktyki późnośredniowiecznego muzykowania bractw religijnych z Polski i Czech. Płyta "Surgit Leo fortis" (Powstał Lew mocny) zespołu Jerycho, gdzie lew symbolizuje Chrystusa Zmartwychwstałego - utwory wielkanocne.

Polish Cello Quartet powstał w 2011 roku z inicjatywy Tomasza Darocha, Wojciecha Fudali, Krzysztofa Karpety oraz Adama Krzeszowca – czterech wiolonczelistów młodego pokolenia. Artyści postanowili założyć ten wyjątkowy zespół kameralny, by pokazać szerszej publiczności oryginalne brzmienie kwartetu wiolonczelowego.

Zapraszają w każdą niedzielę od 23:05 do 1:00 w nocy Marzena Mielcarek i Jacek Mielcarek. Do autorów można pisać tu: marzena.mielcarek@radio.opole.pl.

Zobacz: Ramówka 2019 - pasmo główne
Zobacz: Radio Opole 2 Kultura (DAB+)
12:00 PRZY ŚWIĄTECZNYM STOLE

W Poniedziałek Wielkanocny, ks. Wojciech Lippa, historyk sztuki, poprowadzi nas utrwalonymi w sztuce śladami męki, śmierci i zmartwychwstania Chrystusa. Zatrzymamy się nad najbardziej poruszającymi gestami: umyciem nóg, pocałunkiem Judasza czy otarciem twarzy Jezusa przez Weronikę.

W drugiej godzinie programu zasiądziemy do świątecznego stołu wraz z Sandrą Murzicz, która jest pomysłodawczynią projektu „Opolskie Dziouchy”. Zapytamy o różnicę pomiędzy pisanką a kroszonką, podpytamy o kroszonkarskie tradycje na Opolszczyźnie i podpatrzymy, jak wygląda Wielkanoc w domu opolskiej dziouchy.

Po godz. 14:00 „Przy świątecznym stole Radia Opole” będzie też czas na wspomnienia. Porozmawiamy o ks. Krzysztofie Grzywoczu, który w sierpniu 2017 r. zaginął w Alpach Szwajcarskich. Ten kapłan diecezji opolskiej, kierownik duchowy, rekolekcjonista, wykładowca teologii duchowości, pozostawił bogaty i piękny depozyt. O odejściu, które nie oznacza końca, porozmawiamy z dr. Ryszardem Paluchem.

.
Od godz. 12:05 do 15:00 zaprasza Ewa Skrabacz. Do autorki można pisać na:
ewa.skrabacz@radio.opole.pl

Zobacz: Ramówka 2019 - pasmo główne
Zobacz: Radio Opole 2 Kultura (DAB+)
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »