Radio Opole » Program Radia Opole

Radio Opole (Region) z 25 kwietnia 2019 roku

23:00 KLASYKA WIECZOROWĄ PORĄ
Polska muzyka warta jest odkrywania i przypominania, tym bardziej, że część dziewiętnastowiecznych dzieł zaczyna żyć nowym życiem za sprawą współczesnych artystów. Tym razem odkryjemy nie tylko kolejną garść muzycznych ciekawostek z twórczości Stanisława Moniuszki, ale też bogactwo dźwiękowe z dorobku Ludomira Różyckiego. A część ciekawostek związanych z tymi kompozytorami przybliży nam goszczący niedawno w Opolu dyrygent młodego pokolenia Rafał Kłoczko.

Do słuchania od 23:05 do 1 w nocy zaprasza Małgorzata Ślusarczyk. Z autorką można kontaktować się pisząc tu: klasyka@radio.opole.pl

Zobacz: Ramówka 2019 - pasmo główne
Zobacz: Radio Opole 2 Kultura (DAB+)
21:00 STUDIO REPORTAŻU

Dzięki wspomnieniom z archiwum wybierzemy się na kolejowy szlak, bo przywołamy pracę Barbary Tyslik sprzed siedmiu lat:"Bukowo - pociągiem do przeszłości". A to było tak, że mieszkańcy wsi Bukowo koło Kluczborka, zaniepokojeni pogarszającym się stanem drewnianego budynku stacji kolejowej, postanowili go ocalić. Ratując ściany i pomieszczenia, przywrócili też do życia historię wielu, bardzo ciekawych, ludzkich losów. Wydarzenia obejmujące ponad sto lat w reportażu wspominali: Magdalena Witek, Sylwia Dydzik, Henryk Krawczyk, Zygfryd Kallus, Stanisław Onyszkiewicz oraz sołtys, Piotr Witek. Warto skorzystać z tej podróży w czasie bez biletu (magia radia! ), bo oprócz wiedzy, także wzruszenie słuchaczom może przynieść.

Najstarsi górale nie pamiętają już, kiedy do Brzegu przybyli Romowie z okolic Rzeszowa. W naszym bogatym archiwum do reportażu: "Graj piękny Cyganie", kilkadziesiąt lat temu, dołączono lakoniczny opis i też od najstarszych górali nie będę lepszy w odświeżaniu pamięci. Ale i tak warto zdjąć pajęczynę z audycji Jerzego Bałłabana i Stanisława Racławickiego, bo to i urok radia w stylu "retro", bo to wiele informacji dziś zaskakujących. To były czasy, gdy jeszcze wszyscy mówili: "Cyganie", gdy świeże było wspomnienie taborów, gdy ich folklor wolny był od związków z komercją. A Cygan, jak usłyszymy od jednej z bohaterek reportażu, nie miał już czasu na bicie Cyganki, bo musiał pójść do pracy... Zaskoczeń jest więcej, ale to już każdy ze słuchaczy, dzięki swojemu doświadczeniu , oceni, co go najbardziej zafrapowało.Od poniedziałku do piątku o 21:15 od 22:00 zaprasza Marian Staszyński. Do autora można napisać tu:
marian.staszynski@radio.opole.pl

Zobacz: Ramówka 2019 - pasmo główne
Zobacz: Radio Opole 2 Kultura (DAB+)
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »