Radio Opole » Program Radia Opole

Radio Opole (Region) z 24 kwietnia 2019 roku

23:00 BIAŁE KRUKI Z CZARNYCH WINYLI
Mech - "Bluffmania"
  • Ta założona w 1977 roku grupa miała image i ambicje bycia mocną,nowoczesną i hard rockową (z naciskiem na Black Sabbath, a to głównie za sprawą podobieństwa wokalu, a realnie osiągnęła ten poziom dopiero po wielki,powrocie na rynek muzyczny w 2004 roku) ale i nowofalową propozycją artystyczną, jednak dwie wydane w 1983 roku płyty ukazują spory, a nawet zbyt duży rozrzut stylistyczny i chociaż chętnie była kupowana i słuchana przez miłośników ciężkiego rocka, sporo tu łagodnych momentów, klasycznie rockowych, czy wręcz popowych i wydaje się, że dwie osobowości za mikrofonem, to jednak w tym przypadku nie był dobry pomysł. Trudno jednak znaleźć wprost odpowiednik na ówczesnej polskiej scenie, a i odmówić talentu kompozytorskiego nie sposób, bo kilka przebojów wytrzymało próbę czasu brzmiąc i dzisiaj intrygująco.

Black Sabbbath - "Master of Reality"
  • Trzecia płyta legendy metalu z 1971 roku, nagrana po dwóch genialnych albumach tworzących gatunek, przyniosła ciekawe zmiany, poniekąd wymuszone wypadkiem gitarzysty i chociaż wydawało się trudnym do przebicia, czy utrzymania poziomu poprzedniczek, właśnie z tego powodu się udało. Zmiana brzmienia, ale i zastosowania akustycznej gitary, wzbogaciła zespół o specyficzną, delikatną inność, głębię brzmienia mrocznego nadal, lecz bardziej klimatycznego i niesamowitego nastroju (poprawiła się też technika śpiewu wokalisty). Bez wątpienia zespół wkroczył tu na wyższy artystyczny poziom, pokazując, że siła tkwi nie tylko w surowym hałasie, ale w kontrastach, dzięki którym wydobywa się znacznie więcej emocji i siły.

Do słuchania od 23:05 do 1:00 w nocy zaprasza Witold Sułek. Do autora można napisać tu: witold.sulek@radio.opole.pl

Audycja jest nadawana we wtorki, czwartki i soboty.

Zobacz: Ramówka 2019 - pasmo główne
Zobacz: Radio Opole 2 Kultura (DAB+)
6:00 NA DZIEŃ DOBRY
Na poranny rozruch zapraszamy wspólnie z instruktorem, który rozpoczął projekt „przyjaznych siłowni plenerowych”.

Opowiemy też historię naczelnego wąchacza w NASA. Jego nos decyduje o tym, czy obiekt trafi w kosmos.

Sprawdzimy również ciąg dalszy historii butelkomatu z Krakowa. Czy ten pomysł sprawdzi się w Opolu?

A na koniec - jak po zachowaniu ludzi rozpoznać, że kłamią? Przyglądajmy się gestom i słuchajmy Radia Opole już od 6 rano w Światowym Dniu Śniadania!

W audycji także:
06:20 Kalendarium historyczne - Bolesław Bezeg
08:05 W cztery oczy - poranna rozmowa - Marek Świercz
  • Gościem rozmowy "W cztery oczy" będzie Maciej Kalski, dyrektor Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Opolu, z którym przed sesją sejmiku porozmawiamy o raporcie na temat sytuacji na rynku pracy, który przedstawi wojewódzkim radnym.
08:40 Poglądy i osądy - poranna rozmowa - Marek Świercz
  • W "Poglądach i osądach" o bezrobocie w Opolu i powiecie opolskim zapytamy Tomasza Kwiatka, zastępcę dyrektora Powiatowego Urzędu Pracy w Opolu.

Do słuchania od 6:00 do 9:00 zapraszają Justyna Marcińska i Kacper Śnigórski. Z autorami można się kontaktować telefonicznie: 800 30 50 50 (bezpłatny numer) lub mailowo: poranek@radio.opole.pl

Zobacz: Ramówka 2019 - pasmo główne
Zobacz: Radio Opole 2 Kultura (DAB+)
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »