Radio Opole » Program Radia Opole

Radio Opole (Region) z 18 kwietnia 2019 roku

23:00 KLASYKA WIECZOROWĄ PORĄ
Pianista też człowiek, choć plan zajęć często wykracza poza standardowe wyobrażenia. Czy tak rzeczywiście jest? Odkryjemy to podczas spotkania z Barbarą Hortyńską, która zdradzi nam m.in. program zbliżającego się festiwalu Muzyczne Święto Kwitnących Azalii.

Powrócimy także do wydarzeń minionego tygodnia, by jeszcze lepiej poznać artystów, ich spojrzenie na muzykę i nauczyć o świecie dźwięków tego, czego nie zdradzają zwykłe podręczniki.


Zaprasza w środy od 23:05 do 1 w nocy - Małgorzata Ślusarczyk. Z autorką można kontaktować się pisząc tu: klasyka@radio.opole.pl

Zobacz: Ramówka 2019 - pasmo główne
Zobacz: Radio Opole 2 Kultura (DAB+)
21:00 STUDIO REPORTAŻU
W minionym roku w Sidzinie, w gminie Skoroszyce, powstał Oddział Górali Żywieckich Związku Podhalan. Także po to, by pielęgnować tradycje, które przed laty pokolenia górali do tej wsi przywiozły. A to było tak, że po II wojnie światowej ze wsi Radziechowy koło Żywca, właśnie do Sidziny, przybyło kilkadziesiąt rodzin. Dostali gospodarstwa i ziemię, choć podobno to pierwsze pokolenie osadników, nie było przekonane, ze to ich własność na zawsze. Zresztą, któż nie miał wątpliwości w tamtych czasach? Górale z naszej (opolskiej) Sidziny zawsze byli (i zapewne będą) wdzięcznym tematem radiowych audycji. Tym razem sięgniemy po reportaż Danuty Nowickiej: "Góralskie obyczaje wielkanocne na Śląsku Opolskim" (premiera w roku 1973). Posłuchamy jakże barwnych wspomnień: Bronisławy Dziergas, Wiktorii Tyrlik, Marii i Rudolfa Ulisiów. Gospodarz tej audycji, jako doświadczony góral nizinny, podpowiada Państwu, że naprawdę warto się "zasłuchać"...

Czy dzisiaj można "machać ręką wczoraj albo jutro"? Zaskoczyło Państwa i zdziwiło to pytanie? Zaskakujących pytań i odpowiedzi jest znacznie więcej. Pewien mieszkaniec Opola sam o sobie mówi, że jest "inny"- bo ma umysł holograficzny. Jakie wiedzie życie i co z tego wynika? Przypomnijmy sobie w moim reportażu, który nagrałem kilkanaście lat temu, a który mnie samego do dziś zastanawia i do przemyśleń nad skomplikowaną naturą człowieka zaprasza. Tytuł tej pracy brzmi: "Inny człowiek, czyli umysł holograficzny".

Od 21:15 od 22:00 zaprasza Marian Staszyński. Do autora można napisać tu:
marian.staszynski@radio.opole.pl

Zobacz: Ramówka 2019 - pasmo główne
Zobacz: Radio Opole 2 Kultura (DAB+)
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »