Radio Opole » Program Radia Opole

Radio Opole (Region) z 27 marca 2019 roku

23:00 BIAŁE KRUKI Z CZARNYCH WINYLI
Wały Jagiellońskie - "Dziękujemy za umożliwienie"
  • Trzecia płyta zespołu, z dwoma największymi przebojami "Córka rybaka" i "Monika, dziewczyna ratownika", które wyśmienicie wstrzeliły się w wakacyjny klimat, osiągając popularność trudną do porównania (może "Chałupy" Wodeckiego, ale w kategorii przebój lata na pewno jedne z rekordzistek popularności). Bez wątpienia przyczyniły się do tego bardzo zabawne teksty i pogodna, popowa, a jednak nie banalnie dyskotekowa, muzyka, oraz charyzma Rudiego (tu Rudolfa) Schubertha, którego po prostu trudno nie lubić. Jednak na fali tych wielkich sukcesów owych przebojów, nieco przepadły inne piosenki zespołu, zwłaszcza te śpiewane przez drugiego z liderów Grzegorza Bukałę, również satyryczne, ale o wiele poważniejsze, odmienne muzycznie i dopiero to zestawienie daje wgląd jakim fenomenem był w latach 80-tych zespół i taki jego obraz (różnorodny, wszechstronny i o wiele bogatszy niż w powszechnym przekonaniu) zaprezentuję w audycji.

Pink Floyd - "Relics"
  • Chociaż jest to płyta składankowa, jest niezwykle ceniona przez fanów, zwłaszcza wczesnego wcielenia Pink Floyd, tego z Sydem Barettem (chociaż nie wszystkie kompozycje są z jego udziałem, bowiem dosyć krótko udzielał się w zespole, a powody są dosyć znane i o nich także nieco opowiem, jednak jego wpływ na sukces grupy już na początku kariery był ogromny, jako ze był głównym twórcą jej repertuaru), ale i pierwszych nagrań z Gilmourem. Oczywiście największym atutem są rzadkie nagrania singlowe, ale płyta w takim układzie w jakim została wydana prezentuje się wyśmienicie jako całość, a psychodeliczne utwory wyśmienicie współgrają z subtelnymi balladami ("Julia Dream"), czy wręcz hardrockowymi kawałkami jak "The Nile Song", a kilka kompozycji Watersa (porównanie tych utworów z Barretowymi jest ciekawą przygodą) pokazuje też narodziny (i wyjaśnia nieco dlaczego właśnie on) nowego lidera.

Do słuchania od 23:05 do 1:00 w nocy zaprasza Witold Sułek. Do autora można napisać tu: witold.sulek@radio.opole.pl

Audycja jest nadawana we wtorki, czwartki i soboty.

Zobacz: Ramówka 2019 - pasmo główne
Zobacz: Radio Opole 2 Kultura (DAB+)
21:00 STUDIO REPORTAŻU
- "Często te ściany słyszą płacz, często te ściany słyszą milczenie..." - wiele dramatycznych wyznań znajdziemy w archiwalnym reportażu Danuty Starzec: "Cierń w sercu". To rzecz o przemocy w rodzinie, to próba odpowiedzi na pytania: Czy można po przebytym koszmarze wrócić do normalnego życia? Gdzie i jak szukać pomocy? Jak odnaleźć utraconą godność? Warto posłuchać : "co w sercu płacze", bo życie pisze różne scenariusze, bo są ludzie, którzy mądrze podpowiadają i właściwą drogę potrafią wskazać.

Reportaże, także te sprzed lat, dotykają wartości uniwersalnych i ponadczasowych. Dowodem jest także praca Teresy Zielińskiej z roku 1990,"Trudne początki w Londynie". Oto słyszymy polskich emigrantów, ich wspomnienia z początków na obczyźnie. Natarczywie wraca myśl, zawarta w pytaniu: Czy dokonałam, czy dokonałem słusznego wyboru? Reportaż kreślił sytuację sprzed lat trzydziestu, a słuchany tu i teraz natychmiast nasze myśli kieruje do niełatwej przecież współczesności. Ciekawa to konfrontacja, bo pytanie o życiowe wybory, o miejsce na ziemi, należy do tych najważniejszych.


Od poniedziałku do piątku o 21:15 od 22:00 zaprasza Marian Staszyński. Do autora można napisać tu:
marian.staszynski@radio.opole.pl

Zobacz: Ramówka 2019 - pasmo główne
Zobacz: Radio Opole 2 Kultura (DAB+)
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »