Radio Opole » Program Radia Opole

Radio Opole (Region) z 26 marca 2019 roku

23:00 JAZZOFONIA
Tomasz Dąbrowski tworząc kilka lat temu swój pierwszy autorski skład, nie przypadkiem - wybrał trio. Muzykowi o wiele łatwiej "schować się" w kwartecie czy kwintecie, nie mówiąc o większych składach, z kolei duety zawsze mają w sobie coś z warsztatu. Trio jest jak kochanka, wywołuje skrajne emocje, od nienawiści do miłości , jednocześnie zmuszając do tego, by się całkowicie odkryć. (...) Anders Mogensen i Nils Bo Davidsen wspólnie z leaderem - Tomaszem Dąbrowskim osiągają ten stan skupienia, który w trio jest ekwiwalentem satori w buddyzme zen, gdy muzycy przekraczają barierę swoich indywidualności i stapiają się w jeden instrument. W takim graniu melodia i rytm służą jedynie za konstrukcyjny szkielet, a tym co należy podziwiać jest głębia i jakość współgrania.

Thelonious Monk – amerykański pianista jazzowy, kompozytor. Był znany z niepowtarzalnego stylu improwizacji, przyczynił się do znacznego poszerzenia repertuaru jazzowych standardów. Chociaż jest postrzegany jako inicjator bebopu, jego styl grania nie był z tą formą związany.

Od 23:05 do 1:00 w nocy zaprasza do słuchania Jacek Mielcarek.

Zobacz: Ramówka 2019 - pasmo główne
Zobacz: Radio Opole 2 Kultura (DAB+)
21:00 STUDIO REPORTAŻU
Pod lakonicznym tytułem reportażu Magdaleny Blimel, "Upór", kryje się historia niezwykła. Oto Jan Górski, bohater tej audycji, gdy miał 67 lat... zdał maturę. Życie nie szczędziło mu wcześniej trudnych doświadczeń, ale potrafił się z nimi uporać, bo walka ze słabościami mocno go zahartowała. Miał swoją receptę na zdrowie i szczęście, i chętnie o niej opowiedział. Reportaż powstał w roku 1980, ale do dziś wiadomo, że "stękanie i kwękanie" to nie jest najlepszy pomysł na życiowy sukces i nie tylko dlatego warto do tej audycji wrócić.

"Wiem, że kolory są piękne. Słońce daje mi poczucie ciepła" - to słowa studentki Uniwersytetu Opolskiego i kościelnej organistki. Magda żyje w świecie dźwięków. Z tym światem wiąże wszystkie swoje nadzieje i marzenia. Nie ma pretensji do losu, że był dla niej surowy. Uśmiechem może obdarować każdego spotkanego po drodze człowieka. I właśnie dlatego nagrałem reportaż pod tytułem: "Wiem, że kolory są piękne" (premiera siedem lat temu) i z początkiem wiosny go przypominam, bo ta pora roku pięknymi barwami świat maluje, ale nie wszyscy tej radości mogą doświadczyć.

Do słuchania od 21:05 od 22:00 zaprasza Marian Staszyński. Do autora można napisać tu: marian.staszynski@radio.opole.pl

Zobacz: Ramówka 2019 - pasmo główne
Zobacz: Radio Opole 2 Kultura (DAB+)
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »