Radio Opole » Program Radia Opole

Radio Opole (antena główna) z 22 marca 2019 roku

23:00 BIAŁE KRUKI Z CZARNYCH WINYLI
Spirituals Singer Band - 1984

Wyjątkowa w swoim czasie grupa, złożona z wyśmienitych wokalistów i wokalistek, która (zgodnie ze swoją nazwą) główną część swojego repertuaru poświęciła muzyce gospel, ale i jazzowym oraz rozrywkowym (w mniejszym stopniu) standardom. Założona w 1978 roku sześć lat czekała na debiut fonograficzny, a kiedy już się ukazał, zawierał repertuar bardzo klasyczny i można powiedzieć bezpieczny, oparty na bardzo znanych pieśniach "When The Saints Go Marchin In", czy " Down By The Riverside", jak stawiając nie tyle na oryginalności materiału, co na kunszcie wykonawczym - a uwzględniając trudny dostęp w tamtym czasie do zachodnich płyt, bez wątpienia była to propozycja, która musiała ucieszyć miłośników takiej muzyki.

Brand X - Moroccan Roll

Jedna z najciekawszych brytyjskich grup grających jazz rock i fusion. Było jednak coś, co wyróżniało ją spośród innych i sprawiało, że nie trzymała się wyłącznie brzmień i rozwiązań typowych dla nurtu w którym tworzyła, zwłaszcza w pierwszych kilku latach grania, a był to udział Phila Collinsa, który wprawdzie głównie udzielał się jako perkusista, ale w kilku utworach również śpiewał i one siła rzeczy mocno kojarzyły się z jego rodzimą formacją Genesis. czy był to celowy zabieg marketingowy, aby zwiększyć zainteresowanie zespołem i sprzedaż płyt? Trudno to jednoznacznie rozstrzygnąć, zwłaszcza, ze w późniejszym okresie grupie udało się nagrać nawet bez Collinsa wyśmienite płyty - miała jednak już ustalona pozycję. Bez wątpienia chętnie po nagrania Brand X z tego powodu sięgali wielbiciele progresywnego rocka i fani Genesis, bo perkusista mógł tu dać upust i wykazać się wyśmienitą techniką, co w drugiej połowie lat 70-tych w macierzystej grupie było już rzadkością, gdyż podryfowała ona w stronę popu i uprościła znacznie swoje kompozycje.


Zaprasza od 23:05 do 1:00 w nocy Witold Sułek. Do autora można napisać tu: witold.sulek@radio.opole.pl

Audycja jest nadawana we wtorki, czwartki i soboty.

Zobacz: Ramówka 2019 - pasmo główne
Zobacz: Radio Opole 2 Kultura (DAB+)
21:00 STUDIO REPORTAŻU
O "Antologii polskiego reportażu radiowego" - pod redakcją Jana Smyka - sporo już mówiliśmy na naszej antenie, bo to prezentacja jakże ważnego dorobku kilku pokoleń reportażystów z całego kraju, także z Radia Opole. Wydawnictwo Polskiego Radia zawiera informacje o twórcach i wybrane prace, także te, które w swoim czasie nagradzano i o których z wielu przyczyn było głośno. Antologia przywraca pamięć o wielu świetnych reportażach i o wysiłku radiowców, który na pewno nie poszedł na marne, a o którym jednak, jak się zdaje, zbyt rzadko pamiętamy. Dobry reportaż radiowy jest "ponadczasowy", bo zawiera emocje i myśli zawsze ważne, bo skłania słuchaczy do stawiania sobie pytań, które każdego z nas mogą tylko wzbogacić. Od czasu do czasu będę Państwu proponował wysłuchanie audycji, które zawarto w wydawnictwie Polskiego Radia, bo nawet jeśli ktoś je już kiedyś słyszał, to jako się rzekło, one były ważne wczoraj i dziś. Nie tylko dlatego, że tak wypada, ale dlatego, że Jan Smyk (Polskie Radio Białystok) autor antologii jest znakomitym reportażystą i wybitnym radiowcem, przedstawię właśnie jego reportaż z roku 1986, a zatytułowany: "Chmura". Wybuch w elektrowni atomowej w Czarnobylu dotknął także nas. Jan Smyk nagrał emocje naszego społeczeństwa, bo wędrował wraz z ludźmi, wraz z wydarzeniami, wraz z "chmurą", która niosła ogromne poczucie zagrożenia. A w dodatku postępowanie ówczesnych władz, czyli kłamstwa, kłamstwa, kłamstwa... Przypomnijmy sobie ten reportaż, nominowany zresztą w roku 1987 do Prix Italia, dla reportażystów najważniejszej nagrody na świecie.

A w naszym archiwum znalazłem audycję Andrzeja Russaka, "20 lat po Czarnobylu". Ten reportaż zwierał wspomnienia: Co się działo wtedy w Opolu? Co mówiono o płynie Lugola? Czego się wystrzegać? Trudne to wspomnienia, ale tego doświadczyliśmy i zbyt ważne to były doświadczenia, by pokrył je kurz. Dobrze, że do "radiowej pamięci" po reportaże zawsze można sięgnąć.

Do słuchania od 21:05 od 22:00 zaprasza Marian Staszyński. Do autora można napisać tu: marian.staszynski@radio.opole.pl

Zobacz: Ramówka 2019 - pasmo główne
Zobacz: Radio Opole 2 Kultura (DAB+)
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »