Radio Opole » Program Radia Opole

Radio Opole (Region) z 22 marca 2019 roku

23:00 BIAŁE KRUKI Z CZARNYCH WINYLI
Spirituals Singer Band - 1984

Wyjątkowa w swoim czasie grupa, złożona z wyśmienitych wokalistów i wokalistek, która (zgodnie ze swoją nazwą) główną część swojego repertuaru poświęciła muzyce gospel, ale i jazzowym oraz rozrywkowym (w mniejszym stopniu) standardom. Założona w 1978 roku sześć lat czekała na debiut fonograficzny, a kiedy już się ukazał, zawierał repertuar bardzo klasyczny i można powiedzieć bezpieczny, oparty na bardzo znanych pieśniach "When The Saints Go Marchin In", czy " Down By The Riverside", jak stawiając nie tyle na oryginalności materiału, co na kunszcie wykonawczym - a uwzględniając trudny dostęp w tamtym czasie do zachodnich płyt, bez wątpienia była to propozycja, która musiała ucieszyć miłośników takiej muzyki.

Brand X - Moroccan Roll

Jedna z najciekawszych brytyjskich grup grających jazz rock i fusion. Było jednak coś, co wyróżniało ją spośród innych i sprawiało, że nie trzymała się wyłącznie brzmień i rozwiązań typowych dla nurtu w którym tworzyła, zwłaszcza w pierwszych kilku latach grania, a był to udział Phila Collinsa, który wprawdzie głównie udzielał się jako perkusista, ale w kilku utworach również śpiewał i one siła rzeczy mocno kojarzyły się z jego rodzimą formacją Genesis. czy był to celowy zabieg marketingowy, aby zwiększyć zainteresowanie zespołem i sprzedaż płyt? Trudno to jednoznacznie rozstrzygnąć, zwłaszcza, ze w późniejszym okresie grupie udało się nagrać nawet bez Collinsa wyśmienite płyty - miała jednak już ustalona pozycję. Bez wątpienia chętnie po nagrania Brand X z tego powodu sięgali wielbiciele progresywnego rocka i fani Genesis, bo perkusista mógł tu dać upust i wykazać się wyśmienitą techniką, co w drugiej połowie lat 70-tych w macierzystej grupie było już rzadkością, gdyż podryfowała ona w stronę popu i uprościła znacznie swoje kompozycje.


Zaprasza od 23:05 do 1:00 w nocy Witold Sułek. Do autora można napisać tu: witold.sulek@radio.opole.pl

Audycja jest nadawana we wtorki, czwartki i soboty.

Zobacz: Ramówka 2019 - pasmo główne
Zobacz: Radio Opole 2 Kultura (DAB+)
18:00 DOBRE GRANIE + DOBRE GRANIE EKSTRA
Z.B.U.K.U w Dobrym Graniu! Opolski raper znalazł dla nas chwilkę przed koncertem w klubie K60. Artysta wystąpi na jednej scenie z Małachem i Rufuzem. Wypytamy go wyjątkowy występ. Posłuchamy również jego najnowszej płyty "Konsekwentnie".

W audycji także:
18:05-19:00 DOBRE GRANIE EKSTRA - dziś na audycję zaprasza Natalia Kryjom
  • Jedni je kochają, drudzy nienawidzą. Musical to gatunek, który łączy w sobie wiele elementów, gdzie muzyka stanowi najważniejszy z nich. Wiele tytułów zostało przedstawionych w kinowej wersji co sprawiło, że mnóstwo przebojów w tym również radiowych to musicalowe hity. Dziś urodziny obchodzi jeden z najwybitniejszych kompozytorów tego gatunku: Andrew Lloyd Webber, autor muzyki do takich dzieł jak m.in: "Cats", "Evita" czy "Phantom of the Opera". Dziś w audycji Dobre Granie Extra przeboje z najsłynniejszych musicali.
Akademickie Opole - Sławomir Kieler
Die Musik, czyli muzyka po sąsiedzku - Rafał Nosal, Amadeusz Lipczak

Do słuchania od 18:00 do 21:00 zaprasza Tomasz Wojtyłko. Do autora można napisać tu:
tomasz.wojtylko@radio.opole.pl

Zobacz: Ramówka 2019 - pasmo główne
Zobacz: Radio Opole 2 Kultura (DAB+)
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »