Radio Opole » Program Radia Opole

Radio Opole (Region) z 22 marca 2019 roku

23:00 BIAŁE KRUKI Z CZARNYCH WINYLI
Spirituals Singer Band - 1984

Wyjątkowa w swoim czasie grupa, złożona z wyśmienitych wokalistów i wokalistek, która (zgodnie ze swoją nazwą) główną część swojego repertuaru poświęciła muzyce gospel, ale i jazzowym oraz rozrywkowym (w mniejszym stopniu) standardom. Założona w 1978 roku sześć lat czekała na debiut fonograficzny, a kiedy już się ukazał, zawierał repertuar bardzo klasyczny i można powiedzieć bezpieczny, oparty na bardzo znanych pieśniach "When The Saints Go Marchin In", czy " Down By The Riverside", jak stawiając nie tyle na oryginalności materiału, co na kunszcie wykonawczym - a uwzględniając trudny dostęp w tamtym czasie do zachodnich płyt, bez wątpienia była to propozycja, która musiała ucieszyć miłośników takiej muzyki.

Brand X - Moroccan Roll

Jedna z najciekawszych brytyjskich grup grających jazz rock i fusion. Było jednak coś, co wyróżniało ją spośród innych i sprawiało, że nie trzymała się wyłącznie brzmień i rozwiązań typowych dla nurtu w którym tworzyła, zwłaszcza w pierwszych kilku latach grania, a był to udział Phila Collinsa, który wprawdzie głównie udzielał się jako perkusista, ale w kilku utworach również śpiewał i one siła rzeczy mocno kojarzyły się z jego rodzimą formacją Genesis. czy był to celowy zabieg marketingowy, aby zwiększyć zainteresowanie zespołem i sprzedaż płyt? Trudno to jednoznacznie rozstrzygnąć, zwłaszcza, ze w późniejszym okresie grupie udało się nagrać nawet bez Collinsa wyśmienite płyty - miała jednak już ustalona pozycję. Bez wątpienia chętnie po nagrania Brand X z tego powodu sięgali wielbiciele progresywnego rocka i fani Genesis, bo perkusista mógł tu dać upust i wykazać się wyśmienitą techniką, co w drugiej połowie lat 70-tych w macierzystej grupie było już rzadkością, gdyż podryfowała ona w stronę popu i uprościła znacznie swoje kompozycje.


Zaprasza od 23:05 do 1:00 w nocy Witold Sułek. Do autora można napisać tu: witold.sulek@radio.opole.pl

Audycja jest nadawana we wtorki, czwartki i soboty.

Zobacz: Ramówka 2019 - pasmo główne
Zobacz: Radio Opole 2 Kultura (DAB+)
6:00 NA DZIEŃ DOBRY
W porannej audycji zaczniemy od emocji sportowych jakie dostarczyli nam piłkarze reprezentacji Polski w piłce nożnej.

Będziemy też mówić o Światowym Dniu Wody i jej zbawiennym wpływie na nasz organizm. Aby przyjrzeć się jej z bliska rozdamy słuchaczom bilety do Hydropolis we Wrocławiu.

Trzymamy też dla Was ostatnią w tym tygodniu płytę Luisa Fonsi.

W audycji także:
06:20 Kalendarium historyczne – Bolesław Bezeg
08:05 W cztery oczy – poranna rozmowa – Aneta Skomorowska-Kobza
  • W sobotę w Opolu będzie obchodzony Światowy Dzień Wody, z tej okazji spółka Wodociągi i Kanalizacja przygotowała wiele atrakcji dla mieszkańców. O szczegółach w rozmowie "W cztery oczy" opowie prezes WiK Ireneusz Jaki. Porozmawiamy także o zasobach wody pitnej w Opolu, regionie i w Polsce, a także o jakości wody, jaka płynie w naszych kranach.
08:40 Poglądy i osądy – poranna rozmowa – Aneta Skomorowska-Kobza
  • 0,6% wody na naszej planecie nadaje się do picia, Polska jest w grupie państw, którym grozi deficyt wody, a eksperci z Uniwersytetu Rolniczego w Krakowie alarmują, że następne pokolenia mogą stać się świadkami niemożliwości uprawy ziemniaka w naszym kraju. O tym, czy grozi nam susza i jak niewielkie zasoby wody wpłyną na florę w Polsce i w naszym regionie porozmawiamy botanikiem z prof. Arkadiuszem Nowakiem.
Do słuchania od 6:00 do 9:00 zapraszają Justyna Marcińska i Kacper Śnigórski. Z autorami można się kontaktować telefonicznie: 800 30 50 50 (bezpłatny numer) lub mailowo: poranek@radio.opole.pl

Zobacz: Ramówka 2019 - pasmo główne
Zobacz: Radio Opole 2 Kultura (DAB+)
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »