Radio Opole » Program Radia Opole

Radio Opole (Region) z 22 lutego 2019 roku

23:00 BIAŁE KRUKI Z CZARNYCH WINYLI
Stanisław Syrewicz - Dedykacja

Wyśmienita płyta szerzej mało znanego kompozytora, wypełniona muzyka do poezji polskich poetów jak Kubiak, Gałczyński czy Szymborska. Do ich zaśpiewania zaprosił autor Magdę Umer, ale i wybitnych polskich aktorów - Piotra Fronczewskiego, Marka Kondrata, Daniela Olbrychskiego i Krzysztofa Wakulińskiego. Wiele z nich weszło na stałe do repertuaru estradowego i stało się przebojami jak "Spowiedź kretyna" a inne zyskały uznanie w późniejszych wykonaniach Grzegorza Turaua czy Marka Grechuty.

Papa Dance - Nasz Disneyland

Maxi singiel grupy wokół której sporo było zamieszania, że nie bardzo potrafią grać, a jednak zyskała wielu fanów, zdobyła sporo nagród występując m.in. na Festiwalu Polskiej Piosenki w Opolu. Prezentowany maxi singiel zawiera dwie niepublikowane utwory.

Billy Preston - I wrote a Simple Song

Nieco mniej u nas znany z solowego dorobku artysta, ceniony i bardzo znany natomiast jako muzyk sesyjny, który nagrywał wspólnie z The Beatles (m.in. płyta "Let it Be") czy Rolling Stones oraz na solowych płytach Lennona Ringo Starra i Georga Harrisona z którym się zaprzyjaźnił do tego stopnia, że zagrał on na gitarze na prezentowanej płycie. Mamy tu zatem soul, funk i jazz ale ze sporą domieszką rocka, na co wpłynęło nie tylko doświadczenie zdobyte z wymienionymi zespołami i udział byłego Beatlesa, ale niezwykła zdolność i talen oraz aspiracje Prestona, aby grać bardzo indywidualnie, co mu się moim zdaniem udało.


Zaprasza od 23:05 do 1:00 w nocy Witold Sułek. Do autora można napisać tu: sulekwitek@o2.pl.

Audycja jest nadawana we wtorki, czwartki i soboty. Po emisji każdy z odcinków jest do odsłuchania w zakładce audycji tu: Białe kruki z czarnych winyli.

Zobacz: Ramówka 2019 - pasmo główne
Zobacz: Radio Opole 2 Kultura (DAB+)
21:00 STUDIO REPORTAŻU
Szesnaście lat temu postanowiłem odwiedzić rodzinny dom zastępczy w Brzegu, firmowany przez Chrześcijańskie Stowarzyszenie Pomocy Dzieciom "Misja nadziei". Dotarłem do niezwykłych ludzi, do Danuty i Andrzeja Alberskich. To, co zobaczyłem i nagrałem, na długo pozostało mi w pamięci, mam nadzieję, że słuchaczom reportażu, "Misja nadziei", także. Zatem tego wieczoru odświeżymy sobie opowieść o prawdziwej miłości, która co chwilę potyka się o różne przeszkody, ale wie, jak sobie z nimi poradzić. W reportażu nie brak drastycznych opisów, ale są one w pełni uzasadnione, bo do prawdy o życiu nas zbliżają.

"Życie skierował na jasność", reportaż Haliny Nabrdalik, powstał w roku 1993, a został poświęcony księdzu Alojzowi Ligudzie. Przypomnijmy, że to właśnie on 13 czerwca 1999 roku, został beatyfikowany przez Jana Pawła II, jako jeden ze 108 polskich męczenników II wojny światowej. To był wspaniały kapłan i człowiek, zamordowany przez Niemców w Dachau. Autorka audycji poprosiła o wspomnienia Bronisławę Ligudę -Kozakową, Aleksandrę Pospieszalską i Józefa Barona. Ten reportaż już po tylu latach od premiery jest jakże ważnym dokumentem, bo nie tylko historię, ale i ważne emocje przekazuje. W żadnym podręczniku takiej wiedzy, tak pięknie podanej nie znajdziemy.


Od poniedziałku do piątku o 21:15 od 22:00 zaprasza Marian Staszyński. Do autora można napisać tu:
marian.staszynski@radio.opole.pl

Zobacz: Ramówka 2019 - pasmo główne
Zobacz: Radio Opole 2 Kultura (DAB+)
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »