Radio Opole » Program Radia Opole

Radio Opole (Region) z 21 lutego 2019 roku

23:00 KLASYKA WIECZOROWĄ PORĄ
Czy istnieje wyraźna granica między klasyką i jazzem? W wielu przypadkach da się jasno odróżnić te dwa obszary, a jednak zamiast dzielić lepiej jest łączyć i zestawiać. Słowem - bawić się, czerpiąc garściami z muzycznej różnorodności. I w takim muzycznym klimacie zastanowimy się czy polska muzyka potrzebuje promocji w świecie. A może ważniejsza jest nasza otwartość i chęć odkrycia własnej kultury?


Zaprasza w środy od 23:05 do 1 w nocy - Małgorzata Ślusarczyk. Z autorką można kontaktować się pisząc tu: klasyka@radio.opole.pl

Zobacz: Ramówka 2019 - pasmo główne
Zobacz: Radio Opole 2 Kultura (DAB+)
21:00 STUDIO REPORTAŻU
To, co istotne, można odkrywać blisko, można też spróbować dalszych poszukiwań... Coraz więcej zwolenników zyskuje turystyka pielgrzymkowa, zwana też pątniczą. Jednym z najsłynniejszych europejskich szlaków, który prawdopodobnie rozpoczynał się w Estonii i prowadzi przez Łotwę, Polskę, Niemcy, Francję - aż do Santiago de Compostela w zachodniej Hiszpanii - jest droga Św. Jakuba - zwana też Camino de Santiago. Osiem lat temu barwną, pełną ważnych wiadomości opowieść Agnieszki Sowy, nagrała Barbara Tyslik. Reportaż "Drogą do Santiago de Compostela" otwiera przed nami świat wysiłku fizycznego i umysłowego, który także prawdę o nas samych może przynieść. Posłuchajmy zatem, jak się wędruje z muszelką i specjalnym paszportem, dokąd i jak ta droga nas zaprowadzi.

Swojskie klimaty przyniesie nam druga praca na ten wieczór wybrana, autorstwa Witolda Nowickiego, zatytułowana "Sołtys z kabaretu" (premiera w roku 1988). To opowieść o panu Adamie, który był przez pewien czas najmłodszym sołtysem na Śląsku Opolskim, wybranym również dzięki temu, że w wiejskim kabarecie w Łące Prudnickiej grał... rolę sołtysa. Jak się później okazało, już w życiu prawdziwego sołtysa, było sporo kabaretu i to nie tylko dlatego, że ta mowa wprost "od Kargula i Pawlaka" się wywodziła.

Od poniedziałku do piątku o 21:15 od 22:00 zaprasza Marian Staszyński. Do autora można napisać tu:
marian.staszynski@radio.opole.pl

Zobacz: Ramówka 2019 - pasmo główne
Zobacz: Radio Opole 2 Kultura (DAB+)
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »