Radio Opole » Program Radia Opole

Radio Opole (Region) z 20 lutego 2019 roku

23:00 BIAŁE KRUKI Z CZARNYCH WINYLI
Kazimierz Kowalski - Ach zgrzeszyć z tobą

Wybitny śpiewak operowy, tym razem w repertuarze rozrywkowym, na którym bardzo blisko jest do estetyki późnych Skaldów, dosyć skocznych i wesołych (także ze względu na teksty) ale i poważnych ballad czy tang bardzo kojarzących się z pieśniami Fogga. Wszystko to bardzo spójnie zaaranżowane i wykonane przez Orkiestrę PRiTV w Łodzi z której artysta pochodzi. Na płycie znalazł się też wyjątkowy duet z Włodzimierzem Szaranowiczem, którego kojarzymy i słusznie ze sportem. Tutaj jednak jest zaistniał bardzo udanie jako piosenkarz w "pogawędce" dwóch panów w słusznym wieku o kolegach, kobietach, karierze, czy tez o życiu po prostu.

Blood Sweat and Tears - Nuclear Blues

Rok 1980 i bardzo udany powrót (a zarazem studyjne pożegnanie) grupy w składzie, który przyniósł jej największe sukcesy na przełomie lat 60-70 z Claytonem-Thomasem (który skomponował tytułowy utwór) jako wokalistą. Grupa nie tylko gra to, co najlepiej jej wychodziło, a więc podrasowany funkiem i jazzem blues, ale nie stroni, chociaż to już inna epoka i mody, od rozbudowanych kompozycji jak ponad 15 minutowa suita "Spanish Wine" oraz wyśmienita, bo zachowująca moc oryginału, a zarazem brzmiąca jak własny utwór, przeróbka "Manic Depresion" Hendrixa.

Do słuchania od 23:05 do 1:00 w nocy zaprasza Witold Sułek. Do autora można napisać tu: sulekwitek@o2.pl.

Audycja jest nadawana we wtorki, czwartki i soboty. Po emisji każdy z odcinków jest do odsłuchania w zakładce audycji tu: Białe kruki z czarnych winyli.

Zobacz: Ramówka 2019 - pasmo główne
Zobacz: Radio Opole 2 Kultura (DAB+)
21:00 STUDIO REPORTAŻU
Tym razem reporterskie ścieżki zawiodą nas do spraw trudnych i najtrudniejszych. Sześć lat temu Danuta Starzec wybrała się do Domu Pomocy Społecznej dla kombatantów. To tam powstała opowieść (jakże prawdziwa!) o tym, jak się żyje ludziom, którzy kończą swoją ziemską wędrówkę.To rzecz o chorobach, samotności i o wspomnieniach z młodości, które do każdego wracają: "Tuż przed metą". Tytuł reportażu też prowokuje do wielu myśli i określa ich barwy. Komu jasne, komu szare, komu te ciemne? Warto posłuchać, warto przemyśleć.

A praca druga, na to spotkanie wybrana?

"[...] dziecko, dla pełnego i harmonijnego rozwoju swojej osobowości powinno wychowywać się w środowisku rodzinnym, w atmosferze szczęścia, miłości i zrozumienia [...]" Takie słowa można znaleźć w Konwencji o Prawach Dziecka. Nie zawsze jednak to, co przewiduje prawo, ma odzwierciedlenie w rzeczywistości. Bywa tak, że w rodzinie nie ma szczęścia, miłości i zrozumienia. Jest za to obojętność, wrogość, agresja. Bohaterka reportażu dorastała właśnie w takiej atmosferze. Mimo dramatycznych przeżyć z dzieciństwa, dziś już niemal pełnoletnia, odnalazła spokój. Stało się tak dzięki pewnej osobie, która wyciągnęła do niej rękę. Bohaterka swoją historię postanowiła spisać i wziąć udział w konkursie "Spełnij dziecięce marzenia o szczęśliwym domu". Na tej postawie powstał reportaż Magdaleny Szybińskiej, "Tak, jestem szczęśliwa" (premiera osiem lat temu). Jest to opowieść o tym, jak ważna w świecie dziecka jest miłość rodzicielska i jak bardzo ono cierpi, gdy tę miłość traci. To jednak także historia z "happy endem", dzięki której można odzyskać utraconą wiarę w ludzi.


Od poniedziałku do piątku o 21:15 od 22:00 zaprasza Marian Staszyński. Do autora można napisać tu:
marian.staszynski@radio.opole.pl

Zobacz: Ramówka 2019 - pasmo główne
Zobacz: Radio Opole 2 Kultura (DAB+)
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »