Radio Opole » Program Radia Opole

Radio Opole (Region) z 18 lutego 2019 roku

23:00 SŁUCHAĆ I SŁYSZEĆ
Aki Takase jest jedną z niewielu przedstawicielek jazzowej sceny Kraju Kwitnącej Wiśni, która zrobiła karierę w Stanach Zjednoczonych. O dziwo jednak procent kobiet w tym elitarnym japońskim gronie jest całkiem spory. Oprócz niej można wymienić Satoko Fujii, Toshiko Akiyoshi i jeszcze parę innych... Takase od dawna była utożsamiana z nieco odważniejszym nurtem współczesnego jazzu. Tym razem japońska pianistka zagrała z gościem z trochę innej parafii.

Louis Sclavis umie wydobyć z klarnetu i saksofonu chwytliwe ludowe melodyjki, ale potrafi też stworzyć szalone kaskady dźwięku na okrężnym oddechu, niczym Evan Parker. Na „Yokohamie” oboje stworzyli zupełnie nową jakość. Ani to mainstream, ani amerykański free jazz, ani też free improv. Słychać tu i Monka, i Dolphy’ego, i Debussy’ego, i Jimmy Giuffre’a. Zawsze też słychać (i czuć) ogromną wyobraźnię, wrażliwość i porozumienie.

W audycji dziś także Trevor Watts i Veryan Weston – jeden z najwspanialszych duetów muzyki improwizowanej. Koncertują i nagrywają razem płyty od bardzo dawna i ilekroć pojawia się na rynku ich nowe nagranie fani i krytycy odnotowują ten fakt jako wydarzenie. Posłuchamy ich z płyty "At ad libitum".

Zapraszają od 23:05 do 1:00 w nocy Marzena Mielcarek i Jacek Mielcarek. Do autorów można pisać tu: marzena.mielcarek@radio.opole.pl.

Zobacz: Ramówka 2019 - pasmo główne
Zobacz: Radio Opole 2 Kultura (DAB+)
21:00 STUDIO REPORTAŻU
Wielka polityka ma swoje prawa, a w związku z tym i swój specyficzny język. My, zwyczajni obserwatorzy, mamy swoje prawa i swój język, w którym życie opisujemy zwyczajnie. Czy ktoś z Państwa był w Iranie? Ja też nie byłem, a chciałem być. Państwo też, być może, takiej ochoty nabiorą, po wysłuchaniu reportażu Piotra Moca: "Kawa za 15 tysięcy tomanów" (ostatnie słowo z tytułu audycji w języku polskim brzmi bardzo swojsko). Ta audycja powstała w roku 2013, ale z reportażami bywa tak i tak być powinno, że myśli w nich zawarte ciągle są ważne, musimy tylko uwzględnić okoliczności, które pan "reżyser czas" przyniósł. Zatem zapraszam do tej podróży, do odkrywania tajemnic świata dalekiego, który wcale taki być nie musi. Przypomnijmy sobie zatem, jak to Robert Batjuk – podróżnik, alpinista, miłośnik muzyki i literatury (wraz z Wojciechem Kozłowskim) przemierzył niedostępny dla zwykłych turystów Iran. O tym islamskim państwie słyszymy, że zagraża pokojowi na świecie, tymczasem zwykli obywatele tego kraju to ludzie pogodni, ciekawi świata i życzliwi dla turystów z Europy. Bohater reportażu przyznaje, że zapamiętał Iran także po tym, "jak pachnie i jak smakuje"... No właśnie, nie tylko ta kawa.

Przyznają Państwo, że lubimy słuchać opowieści o marzeniach. Zwłaszcza takich, które się spełniają. To już prawie piętnaście lat temu odwiedziłem w Skorogoszczy Dariusza Ziębę i to wtedy powstał reportaż: "Wieża marzeń". To historia niezwykła, bo czy często zdarza się, że nauczyciel kupuje starą wieżę ciśnień z przepompownią i tam wraz z rodziną zamieszkuje? Otwórzmy razem drzwi do tego "mieszkania", by posłuchać gospodarza, który zamiłowanie do historii ze współczesnością udanie połączył.

Od 21:15 od 22:00 zaprasza Marian Staszyński. Do autora można napisać tu:
marian.staszynski@radio.opole.pl

Zobacz: Ramówka 2019 - pasmo główne
Zobacz: Radio Opole 2 Kultura (DAB+)
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »