Radio Opole » Program Radia Opole

Radio Opole (Region) z 18 lutego 2019 roku

23:00 SŁUCHAĆ I SŁYSZEĆ
Aki Takase jest jedną z niewielu przedstawicielek jazzowej sceny Kraju Kwitnącej Wiśni, która zrobiła karierę w Stanach Zjednoczonych. O dziwo jednak procent kobiet w tym elitarnym japońskim gronie jest całkiem spory. Oprócz niej można wymienić Satoko Fujii, Toshiko Akiyoshi i jeszcze parę innych... Takase od dawna była utożsamiana z nieco odważniejszym nurtem współczesnego jazzu. Tym razem japońska pianistka zagrała z gościem z trochę innej parafii.

Louis Sclavis umie wydobyć z klarnetu i saksofonu chwytliwe ludowe melodyjki, ale potrafi też stworzyć szalone kaskady dźwięku na okrężnym oddechu, niczym Evan Parker. Na „Yokohamie” oboje stworzyli zupełnie nową jakość. Ani to mainstream, ani amerykański free jazz, ani też free improv. Słychać tu i Monka, i Dolphy’ego, i Debussy’ego, i Jimmy Giuffre’a. Zawsze też słychać (i czuć) ogromną wyobraźnię, wrażliwość i porozumienie.

W audycji dziś także Trevor Watts i Veryan Weston – jeden z najwspanialszych duetów muzyki improwizowanej. Koncertują i nagrywają razem płyty od bardzo dawna i ilekroć pojawia się na rynku ich nowe nagranie fani i krytycy odnotowują ten fakt jako wydarzenie. Posłuchamy ich z płyty "At ad libitum".

Zapraszają od 23:05 do 1:00 w nocy Marzena Mielcarek i Jacek Mielcarek. Do autorów można pisać tu: marzena.mielcarek@radio.opole.pl.

Zobacz: Ramówka 2019 - pasmo główne
Zobacz: Radio Opole 2 Kultura (DAB+)
6:00 NA DZIEŃ DOBRY
Chcesz wiedzieć więcej niż inni? Budź się razem z nami! Aktualne tematy, różne punkty widzenia, dyskusje z udziałem słuchaczy, konkursy, świetna muzyka i dużo dobrego humoru. W audycji zawsze ciekawy temat dnia, przegląd prasy i stron internetowych, informacje drogowe oraz prognoza pogody.

W audycji także:

06:20 Kalendarium historyczne - Bolesław Bezeg
08:05 W cztery oczy – poranna rozmowa Anety Skomorowskiej-Kobzy
  • 15 lutego, 109 lat temu urodziła się Irena Sendlerowa, kierowniczka referatu dziecięcego Rady Pomocy Żydom, Sprawiedliwa wśród Narodów Świata, Dama Orderu Białego i Orderu Uśmiechu, a także patronka opolskiego przedszkola TAK. Dzisiaj (poniedziałek) przedszkolaki upamiętnią dzień urodzin swojej patronki, a z dyrektor przedszkola Lucyną Jaki porozmawiamy w rozmowie "W cztery oczy" o dokonaniach Ireny Sendlerowej i tym, czego również dziś może uczyć nas jej postawa.
08:40 Poglądy i osądy - poranna rozmowa Anety Skomorowskiej-Kobzy
  • W "Poglądach i osądach, historyk dr Bartosz Kuświk, naczelnik delegatury IPN w Opolu skomentuje wydarzenia ostatnich dni.
Słowa amerykańskiej dziennikarki o powstaniu Żydów w getcie warszawskim przeciwko polskiemu i nazistowskiemu reżimowi oburzyły polską opinię publiczną, spotkały się z reakcją polskiej ambasady w USA i Instytutu Pamięci Narodowej oraz Światowego Kongresu Żydów. Andrea Mitchell już przeprosiła za "niefortunną nieścisłość", ale premier Izraela Benjamin Netanjahu oświadczył w Warszawie, że naród polski działał we "współpracy" z nazistowskim reżimem w zabijaniu Żydów podczas Holocaustu. Na najbliższym posiedzeniu Sejmu PiS zaproponuje uchwałę w sprawie odpowiedzialności za holokaust wraz z niedopuszczalnymi wypowiedziami, które miały miejsce podczas konferencji bliskowschodniej.

Od 6:00 do 9:00 zaprasza Kacper Śnigórski. Z autorem można się kontaktować telefonicznie: 800 30 50 50 (bezpłatny numer) lub mailowo:
poranek@radio.opole.pl

Zobacz: Ramówka 2019 - pasmo główne
Zobacz: Radio Opole 2 Kultura (DAB+)
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »