Radio Opole » Program Radia Opole

Radio Opole (antena główna) z 15 lutego 2019 roku

23:00 BIAŁE KRUKI Z CZARNYCH WINYLI
Marek Grechuta - Krajobraz pełen nadziei

Album z 1989 roku, w pełni autorski, ponieważ wszystkie teksty i muzyka są autorstwa Marka Grechuty. Mamy więc nie tylko dosyć typową poetykę Artysty, chociaż pojawiają się delikatne instrumenty elektroniczne, ale i własną twórczość poetycką w warstwie literackiej. Poeta, a tak należy mówić o Grechucie, we własnych utworach pozostaje pod wpływem, czy też wierny klasycznej poezji, bez eksperymentów i wprowadzania nowych form. Oczywiście taką kochają jego wielbiciele, bo ich wymowa także pozostaje podobna, dominuje miłość, wiara w lepszy świat, lepszego człowieka, głęboka refleksja nad tym dokąd zmierzamy.

Skrzypek na dachu - soundtrack

Jeden z najpiękniejszych filmów muzycznych (i musicali, bo tak pierwotnie powstał, jako adaptacja prozy Szolema Alejchema "Dzieje Tewji Mleczarza") z wieloma niezapomnianymi piosenkami (najbardziej znana, także z wykonań z polskim tekstem, to "Gdybym był bogaczem"), chętnie wystawiany na scenach teatrów muzycznych także w Polsce. Prezentowana wersja jest oryginalną ścieżką wersji filmowej zrealizowanej w 1971 roku z Topolem w roli głównej. Jest nie tylko zbiorem wyśmienitych kompozycji, ale i przejmującą historią Żydów rosyjskich z Anatewki (pieśń o niej jest jedną z najbardziej przejmujących) w której odbijają się losy i toczą koła historii bardzo uniwersalnych.

Zaprasza od 23:05 do 1:00 w nocy Witold Sułek. Do autora można napisać tu: sulekwitek@o2.pl.

Audycja jest nadawana we wtorki, czwartki i soboty. Po emisji każdy z odcinków jest do odsłuchania w zakładce audycji tu: Białe kruki z czarnych winyli.

Zobacz: Ramówka 2019 - pasmo główne
Zobacz: Radio Opole 2 Kultura (DAB+)
21:00 STUDIO REPORTAŻU
Jeśli oskarżona nie przyznawała się do winy, opuszczano ja na dno stawu. Jeśli utonęła, był to dowód, że była czarownicą.

Tego wieczoru przypomnimy sobie reportaż (o takich pracach mówi się, że to reportaż kreowany) "Młot na czarownice". Stworzyła go w roku 1980, co ważne z dużym wsparciem zespołu radiowego i aktorskiego, Regina Wasiak. To rzecz o "czarownicach" w Polsce, traconych i palonych na stosach w XVI, XVII i XVIII wieku. Autorce udało się przed laty dotrzeć do nieznanych wcześniej dokumentów z procesów, które odbywały się na Śląsku. Ponury to był czas, ale warto o nim więcej wiedzieć, bo historia miała różne oblicza i nie tylko to dobre, powinno nas do myślenia skłaniać. Atrakcyjna dźwiękowo szata tego reportażu zdecydowanie pomaga w odbiorze, bo nie tylko suche informacje nam przynosi, ale i furtkę do wielu emocji otwiera.

Drugi reportaż na ten wieczór (dla pożądanej odmiany) będzie rodzinnie radosny w swej wymowie. Oto osiemnaście lat temu Danuta Starzec nagrała: "Zgraną rodzinkę", państwa Koenigsbergów z Opola. A to było tak, że on zrezygnował z kariery zawodowej, a ona cały swój czas poświęcała synom. Postawili na rodzinę, stworzyli rodzinny zespół muzyczny. I co ważne i najważniejsze, znaleźli w tym wspólnym graniu szczęście.

Od 21:15 od 22:00 zaprasza Marian Staszyński. Do autora można napisać tu:
marian.staszynski@radio.opole.pl

Zobacz: Ramówka 2019 - pasmo główne
Zobacz: Radio Opole 2 Kultura (DAB+)
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »