Radio Opole » Program Radia Opole

Radio Opole (Region) z 11 lutego 2019 roku

23:00 SŁUCHAĆ I SŁYSZEĆ
w dzisiejszym programie retransmisja koncertu ze Studia SBB z dnia 3 lutego 2019 roku. Wieczór autorski z Kazimierzem Knapikiem. Artysta tworzy muzykę w dużej części ilustracyjną, nawiązującą do literatury, malarstwa, jazzującą i filmową. Na scenie oprócz Kazimierza Knapika wystąpili Angelika Kiernicka, Oskar Kondzioła, Waldemar Kotas, Marlena Pantke. Jeśli kreatywna postawa w muzyce to ciągły rozwój, otwartość na świat, umiejętność asymilowania najprzeróżniejszych wpływów i inspiracji, do tego koniecznie brak artystycznych zahamowań, to Jacek Mazurkiewicz i Tomasz Dąbrowski bez wątpienia zdają jak dotąd ten egzamin celująco! Są artystami konsekwentnie przekraczającymi i zacierającymi granice gatunkowe, estetyczne. Ważne jest to, co pomiędzy, w różnicy, w zawieszeniu..

Do słuchania od 23:05 do 1:00 w nocy zapraszają Marzena Mielcarek i Jacek Mielcarek. Do autorów można pisać tu: marzena.mielcarek@radio.opole.pl.

Zobacz: Ramówka 2019 - pasmo główne
Zobacz: Radio Opole 2 Kultura (DAB+)
21:00 STUDIO REPORTAŻU
Szkoła, czy tego chcemy, czy nie, pozostaje w nas całe życie. Także, a może i przede wszystkim, wspominamy nauczycieli, a oni nas... W roku 1988 Alicja Bandrowska stała się bohaterką reportażu Witolda Nowickiego, "Pupile". Gdzie się kryje klucz do zrozumienia młodzieży, do oddania jej całego serca, mimo czasem i trudnych doświadczeń? Warto przypomnieć sobie tę opowieść, bo przekonają się Państwo, że ona nie tylko szkoły dotyczy.

Kolejne ważne pytania pojawią się też w drugim reportażu na ten wieczór. Czy rzemieślnik może stać się artystą? Czy obok pracy może znaleźć czas na odkrywanie historii swojej małej ojczyzny? To będzie zaskakująca, a zarazem urocza wyprawa w czasie i przestrzeni, w reportażu Zdzisławy Błażkowskiej: "Białe kruki w stolarni" (premiera w roku 1984) Odwiedzimy królestwo Augustyna Franczoka, stolarza, który był rozkochany w dawnych dziejach i barwnie o nich opowiadał. Czyż nie zaciekawia poszukiwanie tajnej skrytki w sekretarzyku, w której sztabki złota miały się ukrywać? Skarbów dosłownie i metaforycznie w tym reportażu z dawnych lat nie brakuje.

Do słuchania od 21:05 od 22:00 zaprasza Marian Staszyński. Do autora można napisać tu: marian.staszynski@radio.opole.pl

Zobacz: Ramówka 2019 - pasmo główne
Zobacz: Radio Opole 2 Kultura (DAB+)
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »