Radio Opole » Program Radia Opole

Radio Opole (Region) z 23 stycznia 2019 roku

23:00 BIAŁE KRUKI Z CZARNYCH WINYLI
Lombard - "Szara maść"

Wyjątkowy album, nie tylko w dorobku zespołu, ale i w historii polskiego rocka, bowiem w warstwie tekstowej stanowi koncept album, ale w związku z tym, że różnorodne melodycznie i muzycznie piosenki przechodzą płynnie w siebie także i na tym poziomie jego jednolitość została podkreślona (nie przeszkadzało to "wykroić" na przykład "Stanu gotowości" jako osobnej piosenki, na potrzeby radia, czy koncertów i tak osobno też jest zrozumiała i tworzy sensowną całość). Bez wątpienia dobrym krokiem było zatrudnienie, jako autora tekstów (wszystkich, poza jednym, instrumentalnym utworem finałowym) Jacka Skubikowskiego, wielkiego artysty, którego mogliśmy i jeszcze będziemy w audycjach słuchać.

Anthony Philips - "Sides"

Album jednego z najbardziej skrytych, introwertycznych i wyciszonych artystów rocka, którego większość kojarzy z dwóch pierwszych albumów Genesis, który to zespół opuścił w 1970 roku będąc jeszcze nastolatkiem! Uznając, iż jego warsztat nie jest jeszcze doskonały, poświecił się nauce, słuchał muzyki klasycznej, a na debiut solowy kazał czekać blisko siedem lat. O ile pierwsze dwie płyty pozostają wyraźnie pod znakiem i wpływem Genesis, coraz bardziej widoczne stają się i różnice. Nieco pod naciskiem wytwórni, domagającej się lżejszych piosenek, nagrywa w 1979 prezentowany album. Nie ma tu jednak mowy o pójściu na komercję, bo subtelny duch Philipsa i nade wszystko brzmienie jego gitary jest zbyt wysublimowanym pięknem, aby można je było zaprząc w tryby komercji. Dobrym natomiast pomysłem było zatrudnienie kilku wokalistów, bowiem o ile talent kompozytorski i muzyczny nie pozostawia wątpliwości, to głosem rzeczywiście nie dysponuje artysta wielkim, ale i tu, oddajmy sprawiedliwość, ma to swoje zalety i na tle pozostałych nie wypada gorzej, a śpiewa aż w trzech utworach sam)

Zaprasza od 23:05 do 1:00 w nocy Witold Sułek. Do autora można napisać tu: sulekwitek@o2.pl.

Audycja jest nadawana we wtorki, czwartki i soboty. Po emisji każdy z odcinków jest do odsłuchania w zakładce audycji tu: Białe kruki z czarnych winyli.

Zobacz: Ramówka 2019 - pasmo główne
Zobacz: Radio Opole 2 Kultura (DAB+)
21:00 STUDIO REPORTAŻU
Nasze przebogate archiwum zawiera wiele "dźwiękowych perełek". Warto po nie sięgać, warto odkurzać, by także po latach zachwycały... "Obrazki z życia artysty", reportaż Witolda Nowickiego, powstał w roku 1988. To właśnie wtedy autor dotarł do Kazimierza Kasiarza, człowieka niezwykłego, zaskakującego swym pomysłem na życie. A cóż takiego robił? Otóż rysował, pracował dorywczo jako malarz, stolarz, rzeźbił z pni o średnicy do dwóch metrów: stoły, szafy, sofy, fotele "w jednym kawałku"... Mało? No cóż - w zanadrzu miał jeszcze oryginalny pomysł na przemianę światła w energię mechaniczną. Bohater audycji potrafi nas uwieść swoją opowieścią, choć nie wszystkie panie mogą być zachwycone tym, że filozofuje na temat: "przyrodzonego zła kobiety"...

Później sięgniemy po reportaż Barbary Tyslik, który powstał w cyklu: "Podróże bliskie i dalekie" (premiera osiem lat temu). Przypomnimy sobie historię (jakże barwną!) wyprawy Andrzeja Kutyckiego z Opola na Syberię. On zawsze marzył o tym, by przemierzyć tysiące kilometrów i dotrzeć do miejsca, gdzie kiedyś zesłano jego rodzinę. Posłuchajmy, bo wiele informacji może nas zaskoczyć, a wiele zaprosić do ciekawych refleksji. A dodatkowo - spotkania rodakami, urok Bajkału... Tym bardziej warto się zasłuchać.

Od 21:15 do 22:00 zaprasza Marian Staszyński. Do autora można napisać tu:
marian.staszynski@radio.opole.pl

Zobacz: Ramówka 2019 - pasmo główne
Zobacz: Radio Opole 2 Kultura (DAB+)
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »