Radio Opole » Program Radia Opole

Radio Opole (Region) z 23 stycznia 2019 roku

23:00 BIAŁE KRUKI Z CZARNYCH WINYLI
Lombard - "Szara maść"

Wyjątkowy album, nie tylko w dorobku zespołu, ale i w historii polskiego rocka, bowiem w warstwie tekstowej stanowi koncept album, ale w związku z tym, że różnorodne melodycznie i muzycznie piosenki przechodzą płynnie w siebie także i na tym poziomie jego jednolitość została podkreślona (nie przeszkadzało to "wykroić" na przykład "Stanu gotowości" jako osobnej piosenki, na potrzeby radia, czy koncertów i tak osobno też jest zrozumiała i tworzy sensowną całość). Bez wątpienia dobrym krokiem było zatrudnienie, jako autora tekstów (wszystkich, poza jednym, instrumentalnym utworem finałowym) Jacka Skubikowskiego, wielkiego artysty, którego mogliśmy i jeszcze będziemy w audycjach słuchać.

Anthony Philips - "Sides"

Album jednego z najbardziej skrytych, introwertycznych i wyciszonych artystów rocka, którego większość kojarzy z dwóch pierwszych albumów Genesis, który to zespół opuścił w 1970 roku będąc jeszcze nastolatkiem! Uznając, iż jego warsztat nie jest jeszcze doskonały, poświecił się nauce, słuchał muzyki klasycznej, a na debiut solowy kazał czekać blisko siedem lat. O ile pierwsze dwie płyty pozostają wyraźnie pod znakiem i wpływem Genesis, coraz bardziej widoczne stają się i różnice. Nieco pod naciskiem wytwórni, domagającej się lżejszych piosenek, nagrywa w 1979 prezentowany album. Nie ma tu jednak mowy o pójściu na komercję, bo subtelny duch Philipsa i nade wszystko brzmienie jego gitary jest zbyt wysublimowanym pięknem, aby można je było zaprząc w tryby komercji. Dobrym natomiast pomysłem było zatrudnienie kilku wokalistów, bowiem o ile talent kompozytorski i muzyczny nie pozostawia wątpliwości, to głosem rzeczywiście nie dysponuje artysta wielkim, ale i tu, oddajmy sprawiedliwość, ma to swoje zalety i na tle pozostałych nie wypada gorzej, a śpiewa aż w trzech utworach sam)

Zaprasza od 23:05 do 1:00 w nocy Witold Sułek. Do autora można napisać tu: sulekwitek@o2.pl.

Audycja jest nadawana we wtorki, czwartki i soboty. Po emisji każdy z odcinków jest do odsłuchania w zakładce audycji tu: Białe kruki z czarnych winyli.

Zobacz: Ramówka 2019 - pasmo główne
Zobacz: Radio Opole 2 Kultura (DAB+)
6:00 NA DZIEŃ DOBRY
Poranną audycję rozpoczniemy od szczegółów akcji ” Oddaj Krew dla Seniora! Podziel się życiem!”. Sprawdzimy również jak w czasie mrozów radzą sobie zwierzęta. W Dzień bez Opakowań Foliowych przedstawimy kolejne odważne pomysły zastąpienia plastiku. Były już słomki do zjedzenia, teraz przyszedł czas na owocowe torby.

W audycji także:

06:20 Powstanie Wielkopolskie, albo jak zwyciężać mamy - Bolesław Bezeg (27.12-15.02)
08:05 W cztery oczy – poranna rozmowa Anety Skomorowskiej-Kobzy
  • Wszelkie dopuszczalne normy zanieczyszczeń powietrza są przekroczone od kilku dni i taki poziom zanieczyszczenia ma utrzymać się do końca tygodnia. W porannej rozmowie "W cztery oczy" Manfred Grabelus, dyrektor Departamentu Ochrony Środowiska UMWO przedstawi najnowsze dane i prognozy dotyczące smogu. Porozmawiamy także o programie działania na rzecz czystszego powietrza w regionie, o którego dofinansowanie z programu LIFE Komisji Europejskiej stara się województwo.
08:40 Poglądy i osądy - poranna rozmowa Anety Skomorowskiej-Kobzy
  • W "Poglądach i osądach" gościć będziemy zastępcę naczelnika wydziału ochrony środowiska Monika Czech-Tańczuk. Z nią również porozmawiam o jakości powietrza w Opolu, działaniach miasta na rzecz jego poprawy oraz o tym, czy sprawdzono już skuteczność oczyszczaczy powietrza jakie zamontowano w miejskich żłobkach.
Od 6:00 do 9:00 zapraszają Justyna Marcińska i Kacper Śnigórski. Z autorami można się kontaktować telefonicznie: 800 30 50 50 (bezpłatny numer) lub mailowo:
poranek@radio.opole.pl

Zobacz: Ramówka 2019 - pasmo główne
Zobacz: Radio Opole 2 Kultura (DAB+)
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »