Radio Opole » Program Radia Opole

Radio Opole (Region) z 20 stycznia 2019 roku

23:00 BIAŁE KRUKI Z CZARNYCH WINYLI
Pod Budą - Grupa Muzyczna "Pod Budą" Kraków

Debiutancki album i nie będę ukrywał, jeden z moich ulubionych w historii polskiej muzyki. Dosyć łatwo kwalifikowany jako poezja śpiewana, z czym będę polemizował w audycji, pokazując jak często słychać tu rockowe, a na pewno wywodzące się z amerykańskiego południowego rocka i folku inspiracje. To, czego na pewno jednak nie można odmówić to poetyckość tekstów Andrzeja Sikorowskiego, które też zostaną omówione, a są one najlepszej próby i aż dziw bierze, że nie są wymieniane jednym tchem obok Osieckiej, czy Kofty. To, co jednak decyduje o wyjątkowości płyty i grupy, to właśnie owo nietypowe i nietuzinkowe ich opracowanie muzyczne, w pełni autorskie, chociaż skojarzenia gdzieś biegną, ale tak już jest ze skojarzeniami, a rok był wtedy 1980 i to również należy uwzględnić słuchajac.

Gary Moore - Still Got the Blues

Wybitna płyta wybitnego gitarzysty (oraz wokalisty, chociaż to głównie gitarą Moore'a zachwycają się tłumy), na której powrócił do bluesowych korzeni, po tym, jak próbował swoich sił w jazz rocku w Colloseum II, hard rocku w Thin Lizzy i heavy metalu, już pod własnym nazwiskiem. I chociaż odnosił względne sukcesy, to dopiero tutaj, kiedy zebrawszy wszystkie doświadczenia i umiejętności postanowił "po prostu"" grać bluesa, okazało się, ze jest w stanie wnieść w ten gatunek wiele witalności, radości i nostalgii, zachowując jednak swój rockowy pazur. Jest jeszcze jeden ważny powód, dla którego ta płyta jest ważna i wspaniała - zaproszeni goście, wśród których wiele sław bluesa, które go tworzyły jak Albert King, czy Albert Collins.


Do słuchania od 23:05 do 1:00 w nocy Witold Sułek. Do autora można napisać tu: sulekwitek@o2.pl.

Audycja jest nadawana we wtorki, czwartki i soboty. Po emisji każdy z odcinków jest do odsłuchania w zakładce audycji tu: Białe kruki z czarnych winyli.

Zobacz: Ramówka 2019 - pasmo główne
Zobacz: Radio Opole 2 Kultura (DAB+)
11:00 NIEDZIELNA LOŻA RADIOWA
- Jego śmierć nie pójdzie na marne - powiedziała żona zamordowanego prezydenta Gdańska, Magdalena Adamowicz. Po śmierci Pawła Adamowicza pojawiają się apele wzywające do pojednania, podejmowane są pierwsze decyzje i działania związane m.in. ze zwalczaniem mowy nienawiści czy gróźb karalnych.

W Niedzielnej Loży Radiowej zastanowimy się nad tym, co zrobić - w wymiarze indywidualnym, wspólnotowym, instytucjonalnym - by wstrząsająca śmierć prezydenta Gdańska nie poszła na marne.

Do słuchania od godz. 11:05 zaprasza Ewa Skrabacz. Do autorki można pisać na:
ewa.skrabacz@radio.opole.pl

Zobacz: Ramówka 2019 - pasmo główne
Zobacz: Radio Opole 2 Kultura (DAB+)
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »