Radio Opole » Program Radia Opole

Radio Opole (Region) z 20 stycznia 2019 roku

23:00 BIAŁE KRUKI Z CZARNYCH WINYLI
Pod Budą - Grupa Muzyczna "Pod Budą" Kraków

Debiutancki album i nie będę ukrywał, jeden z moich ulubionych w historii polskiej muzyki. Dosyć łatwo kwalifikowany jako poezja śpiewana, z czym będę polemizował w audycji, pokazując jak często słychać tu rockowe, a na pewno wywodzące się z amerykańskiego południowego rocka i folku inspiracje. To, czego na pewno jednak nie można odmówić to poetyckość tekstów Andrzeja Sikorowskiego, które też zostaną omówione, a są one najlepszej próby i aż dziw bierze, że nie są wymieniane jednym tchem obok Osieckiej, czy Kofty. To, co jednak decyduje o wyjątkowości płyty i grupy, to właśnie owo nietypowe i nietuzinkowe ich opracowanie muzyczne, w pełni autorskie, chociaż skojarzenia gdzieś biegną, ale tak już jest ze skojarzeniami, a rok był wtedy 1980 i to również należy uwzględnić słuchajac.

Gary Moore - Still Got the Blues

Wybitna płyta wybitnego gitarzysty (oraz wokalisty, chociaż to głównie gitarą Moore'a zachwycają się tłumy), na której powrócił do bluesowych korzeni, po tym, jak próbował swoich sił w jazz rocku w Colloseum II, hard rocku w Thin Lizzy i heavy metalu, już pod własnym nazwiskiem. I chociaż odnosił względne sukcesy, to dopiero tutaj, kiedy zebrawszy wszystkie doświadczenia i umiejętności postanowił "po prostu"" grać bluesa, okazało się, ze jest w stanie wnieść w ten gatunek wiele witalności, radości i nostalgii, zachowując jednak swój rockowy pazur. Jest jeszcze jeden ważny powód, dla którego ta płyta jest ważna i wspaniała - zaproszeni goście, wśród których wiele sław bluesa, które go tworzyły jak Albert King, czy Albert Collins.


Do słuchania od 23:05 do 1:00 w nocy Witold Sułek. Do autora można napisać tu: sulekwitek@o2.pl.

Audycja jest nadawana we wtorki, czwartki i soboty. Po emisji każdy z odcinków jest do odsłuchania w zakładce audycji tu: Białe kruki z czarnych winyli.

Zobacz: Ramówka 2019 - pasmo główne
Zobacz: Radio Opole 2 Kultura (DAB+)
7:00 MAMY WEEKEND
Trochę publicystyki, trochę edukacji i rozrywki – z dużą dawką pobudzającej i poprawiającej nastrój muzyki, by weekend był jak najbardziej udany.

Nie zabraknie stałych cykli:

07:20 Z historycznego punktu widzenia - Bolesław Bezeg
07:40 Spod Znaku Rodła - Halina Nabrdalik
08:04 W cztery oczy – Ewa Skrabacz
  • Tęskniąc za śniegiem, możemy przynajmniej o nim porozmawiać. A kiedy rozmawiać, jeśli nie w Światowy Dzień Śniegu (20.01). Dlaczego jest biały? Dlaczego skrzypi? Czy rzeczywiście każdy płatek śniegu jest niepowtarzalny? W poszukiwaniu odpowiedzi na te i inne śnieżne pytania pomoże nam dr Katarzyna Książek, fizyk z Uniwersytetu Opolskiego.
08:40 Wartość dodana – Dorota Kłonowska
  • Tydzień minął pod znakiem tragedii w Gdańsku, zatem i w Opolu została ogłoszona w czwartek (17.01) żałoba, a w sobotę (19.01) żałoba narodowa. Przypomnimy te chwile, ale także powiemy o ujawnionych w naszym województwie przypadkach walki z nawoływaniem do przestępstw i nienawiści w Internecie. Sporo uwagi poświęcimy służbie zdrowia w regionie – w Opolu, w Kędzierzynie-Koźlu, gdzie szpital przejmuje ratownictwo medyczne czy w Prudniku, w którym zauważa się deficyt lekarzy. Zachęcimy też do szczepień w związku z ujawnionymi przypadkami odry i żółtaczki. Będzie również m.in. o rodakach z Kazachstanu, którzy osiedlili się w Oleśnie i wyjeździe Opolan do Panamy na 34. Światowe Dni Młodzieży. Nie zawiodą się też kibice – przypomnimy najnowsze wydarzenia, a także powiemy o przyznaniu Bartoszowi Kurkowi tytułu Honorowego Obywatela Nysy.
09:15 Mała kultura - Justyna Marcińska
10:40 Zwykły życiorys - Piotr Furtas
Do słuchania od 7:05 do 11:00 zaprasza Paweł Konieczny. Do autora można napisać tu::
pawel.konieczny@radio.opole.pl
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »