Radio Opole » Program Radia Opole

Radio Opole (Region) z 20 stycznia 2019 roku

23:00 BIAŁE KRUKI Z CZARNYCH WINYLI
Pod Budą - Grupa Muzyczna "Pod Budą" Kraków

Debiutancki album i nie będę ukrywał, jeden z moich ulubionych w historii polskiej muzyki. Dosyć łatwo kwalifikowany jako poezja śpiewana, z czym będę polemizował w audycji, pokazując jak często słychać tu rockowe, a na pewno wywodzące się z amerykańskiego południowego rocka i folku inspiracje. To, czego na pewno jednak nie można odmówić to poetyckość tekstów Andrzeja Sikorowskiego, które też zostaną omówione, a są one najlepszej próby i aż dziw bierze, że nie są wymieniane jednym tchem obok Osieckiej, czy Kofty. To, co jednak decyduje o wyjątkowości płyty i grupy, to właśnie owo nietypowe i nietuzinkowe ich opracowanie muzyczne, w pełni autorskie, chociaż skojarzenia gdzieś biegną, ale tak już jest ze skojarzeniami, a rok był wtedy 1980 i to również należy uwzględnić słuchajac.

Gary Moore - Still Got the Blues

Wybitna płyta wybitnego gitarzysty (oraz wokalisty, chociaż to głównie gitarą Moore'a zachwycają się tłumy), na której powrócił do bluesowych korzeni, po tym, jak próbował swoich sił w jazz rocku w Colloseum II, hard rocku w Thin Lizzy i heavy metalu, już pod własnym nazwiskiem. I chociaż odnosił względne sukcesy, to dopiero tutaj, kiedy zebrawszy wszystkie doświadczenia i umiejętności postanowił "po prostu"" grać bluesa, okazało się, ze jest w stanie wnieść w ten gatunek wiele witalności, radości i nostalgii, zachowując jednak swój rockowy pazur. Jest jeszcze jeden ważny powód, dla którego ta płyta jest ważna i wspaniała - zaproszeni goście, wśród których wiele sław bluesa, które go tworzyły jak Albert King, czy Albert Collins.


Do słuchania od 23:05 do 1:00 w nocy Witold Sułek. Do autora można napisać tu: sulekwitek@o2.pl.

Audycja jest nadawana we wtorki, czwartki i soboty. Po emisji każdy z odcinków jest do odsłuchania w zakładce audycji tu: Białe kruki z czarnych winyli.

Zobacz: Ramówka 2019 - pasmo główne
Zobacz: Radio Opole 2 Kultura (DAB+)
1:00 RADIO OPOLE DO ŚWITU
W paśmie nocnym Radia Opole dowiemy się:
  • czy Romowie spędzają jeszcze wakacje pod namiotami,
  • w jaki sposób lokalne muzeum może zjednoczyć ludność wiejską,
  • dlaczego czeska piosenka ma w Polsce pod górkę,
  • ile ZSRR pozostało jeszcze w Bułgarii,
  • jak to możliwe, że TSA zagrał koncert 13 grudnia 1981 roku (kilkanaście godzin po ogłoszeniu stanu wojennego),
  • czym może nas zaskoczyć cmentarz w Krnovie,
  • dlaczego Japończycy uwielbiają zimowe kąpiele w onsenie.
Poza tym pojawią się interesujące cykle tematyczne i felietony, rozmowy, reportaże, słuchowiska, nie zabraknie audiobooka i przeglądu prasy podróżniczej.

Do słuchania od 1:00 do 6:00 zaprasza Adrian Chimiak. Do autora można napisać tu: adrian.chimiak@radio.opole.pl

Zobacz: Ramówka 2019 - pasmo główne
Zobacz: Radio Opole 2 Kultura (DAB+)
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »