Radio Opole » Program Radia Opole

Radio Opole (Region) z 18 stycznia 2019 roku

23:00 BIAŁE KRUKI Z CZARNYCH WINYLI
Hanka Ordonówna - Miłość ci wszystko wybaczy

Pomimo iż najczęściej kojarzona jest, jako aktorka śpiewająca, to w rzeczywistości śpiewanie było jej głównym zajęciem, a ról filmowych nie ma na koncie tak wiele (oczywiście uwzględnić należy wybuch wojny, zesłanie, choroby, o czym także opowiem w audycji, bowiem życie Ordonówny naprawdę należy do wyjątkowych). Występując w rewiach, teatrach, kabaretach wypracowała bardzo oryginalny repertuar, a nade wszystko głos i sposób interpretacji. Jak mało kto, pozostawiła po sobie sporo płyta nagranych w latach 1927-1939, a niniejsza płyta, wydana już po wojnie, prezentuje największe przeboje.

City Boy - Dinner At the Ritz

W drugiej godzinie zupełnie inna muzyka, ale poprzez tytułowy hotel Ritz, fraki, muchy, w jakie ubrani są muzycy zespołu, w jakimś sensie nawiązująca do międzywojnia (chociaż płyta pochodzi z roku 1976). Tytułowa kolacja, jak już pokazuje okładka, nie należała do łatwych i przyjemnych, o czym nieco opowiem, jak i o muzyce tego wyjątkowego zespołu, który sprawnie poruszał się miedzy kilkoma stylami, blisko glamu, wodewilu, a nawet rocka progresywnego ze zdecydowanie hard rockowymi gitarami, lokując się gdzieś pomiędzy 10cc a Queen, będąc wszakże miłym dla lubiących zdecydowanie mocniejsze uderzenie.


Zaprasza od 23:05 do 1:00 w nocy Witold Sułek. Do autora można napisać tu: sulekwitek@o2.pl.

Audycja jest nadawana we wtorki, czwartki i soboty. Po emisji każdy z odcinków jest do odsłuchania w zakładce audycji tu: Białe kruki z czarnych winyli.

Zobacz: Ramówka 2019 - pasmo główne
Zobacz: Radio Opole 2 Kultura (DAB+)
21:00 STUDIO REPORTAŻU
To nasz radiowców największy przywilej, że dzięki pracy możemy docierać do niezwykłych ludzi, że możemy z nim rozmawiać i ich słuchać - dla Państwa. W roku 1995 Andrzej Russak spotkał Marię Krupowies z Wilna, a reportaż, który dzięki temu powstał nosi tytuł: "Kresowa dusza". Piękna to opowieść i to pod każdym względem, bo rozśpiewana, bo wiele ważnych myśli przynosząca. A jeśli jeszcze dodamy, że bohaterka audycji wykonuje pieśni po polsku, litewsku, białorusku, rosyjsku, ukraińsku i w języku jidisz, to apetyt na to spotkanie wzrasta. Zatem jeśli mają Państwo ochotę na wizytę w świecie pełnym poetyckiej wręcz wrażliwości, to to jest świetna okazja.

By klimatu, który pierwszy reportaż wyczaruje nie burzyć, sięgniemy później do naszego archiwum po pracę Barbary Tyslik: "Pani Irena" (premiera w roku 2011) Bohaterką tej audycji była Irena Frank, śpiewaczka, przed laty solistka Zespołu Pieśni i Tańca Opole, śpiewała też w chórze Filharmonii Opolskiej i z Reprezentacyjną Orkiestrą Wojskową. A gdy reportaż powstawał w chórze katedry opolskiej. I znów polecam Państwu audycję pięknie rozśpiewaną, wiele dobrych emocji przynoszącą.

Od 21:15 od 22:00 zaprasza Marian Staszyński. Do autora można napisać tu:
marian.staszynski@radio.opole.pl

Zobacz: Ramówka 2019 - pasmo główne
Zobacz: Radio Opole 2 Kultura (DAB+)
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »