Radio Opole » Program Radia Opole

Radio Opole (Region) z 17 stycznia 2019 roku

23:00 KLASYKA WIECZOROWĄ PORĄ
Administracyjnie Racibórz należy do województwa śląskiego, przynależy jednak do Diecezji Opolskiej. Z miastem tym wiąże się także muzyczna historia, nad którą od lat czuwa Radio Opole, m.in. za sprawą znakomitego realizatora Andrzeja Czubińskiego.

Mowa o koncercie kolęd tradycyjnych i pieśni bożonarodzeniowych, który odbył się już po raz osiemnasty, a współtworzony jest przez Elżbietę i Andrzeja Biskupów - autorów niezwykłych utworów. Autorów, będących także cenionymi wychowawcami artystycznie uzdolnionej młodzieży. Wieczorową porą przeniesiemy się w miejscu i czasie, do 6 stycznia 2019 roku i kościoła pw. Świętego Mikołaja w Raciborzu, by przedłużyć świąteczny czas za sprawą retransmisji koncertu, na którym zabrzmiały nowe aranżacje tradycyjnych kolęd, a także pieśni bożonarodzeniowe, do których słowa napisał Andrzej Biskup, a muzykę stworzyła jego żona - Elżbieta Biskup.

Do słuchania od 23:05 do 1 w nocy zaprasza Małgorzata Ślusarczyk. Z autorką można kontaktować się pisząc tu: klasyka@radio.opole.pl

Zobacz: Ramówka 2019 - pasmo główne
Zobacz: Radio Opole 2 Kultura (DAB+)
21:00 STUDIO REPORTAŻU
"Szukamy starych imion
które rozsypały się
wśród burzliwych losów
jak paciorki z urwanego sznura..."

To fragment wiersza Ireny Sidonii Rup, poetki z Głuchołaz. Przez wiele lat po wojnie, bez skutku, szukała ojca, a niedawno odnalazła braci, o których istnieniu nie wiedziała.To od nich usłyszała, kim był ojciec i dlaczego po wojnie trafił do obozu pracy w Kazachstanie. Bohaterce mojego reportażu: "Utopiłam stare życie" (premiera siedem lat temu) los nie szczędził wydarzeń dramatycznych i zaskakujących zmian. Opowie nam, jak odkrywała swoje pochodzenie, jaki spokój przyniosła jej świadomość kim jest. Nie tylko z okazji "Dnia Judaizmu" warto właśnie tę audycję przypomnieć...

Później sięgniemy po reportaż Danuty Starzec, "Zadziwiająco proste zjawisko" (premiera w roku 1984) Autorka postanowiła opowiedzieć o jakże ważnych więziach rodzinnych, o tym, co je może osłabiać i jak jest rola babci. Mimo upływu lat, warto i dziś myśli zawarte w audycji przywołać, bo przekonają się Państwo, że mogą okazać się pomocne.


Od 21:15 do 22:00 zaprasza Marian Staszyński. Do autora można napisać tu:
marian.staszynski@radio.opole.pl

Zobacz: Ramówka 2019 - pasmo główne
Zobacz: Radio Opole 2 Kultura (DAB+)
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »