Radio Opole » Program Radia Opole

Radio Opole (Region) z 16 stycznia 2019 roku

23:00 BIAŁE KRUKI Z CZARNYCH WINYLI
Ryszard "Skiba" Skibiński - 1951-1983

Jedyny długogrający album wybitnego polskiego muzyka bluesowego, grające go przede wszystkim na harmonijkach i który niestety przedwcześnie nas opuścił, co dokumentują daty umieszczone na płycie. Ważną wiadomością jest, że płyta ukazała się w 1984 roku i została skompilowana przez przyjaciół, a nie przez samego muzyka. W nagraniach wzięli udział muzycy Kasy Chorych, stąd późniejsze wydania zawierały na okładce nazwę zespołu, który założył Skibiński w 1975 roku i który nie doczekał się płyty a jedynie trzech singli i jeden z nich także zabrzmi w audycji, z dwoma utworami właśnie Skibińskiego.

Back-Stage Pass - Various Artist 1980

Drugą godzinę audycji wypełni brytyjska muzyka punk rockowa, zawierająca nagrania z końca lat 70-tych,a więc najbardziej znamienitego okresu dla tego gatunku. Wydana w Polsce na licencji była absolutnie ważnym wydarzeniem, ponieważ płyty wielu zespołów nie docierały do kraju, ale też i dlatego, że nie wszyscy występujący tu artyści odnieśli sukces (chociaż są i tacy, którzy grają do dzisiaj) nagrali długogrające krążki. Ponadto różnorodność grup pokazuje, że punk nie sprowadzał się jedynie do hałaśliwego, nieokrzesanego krzyku i rąbania w instrumenty, ale potrafił być propozycją artystyczną na wysokim poziomie, z inteligentnymi tekstami i muzyką wychodzącą poza sztywne ramy.

Zaprasza od 23:05 do 1:00 w nocy Witold Sułek. Do autora można napisać tu: sulekwitek@o2.pl.

Audycja jest nadawana we wtorki, czwartki i soboty. Po emisji każdy z odcinków jest do odsłuchania w zakładce audycji tu: Białe kruki z czarnych winyli.

Zobacz: Ramówka 2019 - pasmo główne
Zobacz: Radio Opole 2 Kultura (DAB+)
21:00 STUDIO REPORTAŻU
Nie bez istotnej przyczyny sięgniemy tym razem po reportaż Barbary Tyslik: "Bóg miał trochę łatwiej, czyli spowiedź myśliwych". Audycja powstała lat temu sześć, ale jak się okazuje w tym "myśliwskim" przypadku, emocje ważne są i dziś. Przypomnimy sobie zatem, co Marek Bocianowski, Adam Paszko i Grzegorz Przydatek z Koła Łowieckiego nr 3 w Opolu opowiedzieli o pasji zrodzonej z drzemiącego w każdym człowieku atawizmu i... umiejętności współżycia z naturą. Ciekawe jak ich refleksje zabrzmią tu i teraz?

Później zaproponuję "Studium miłości", Danuty Starzec z roku 1999. To potęga uczucia sprawiła, że młodzi, zakochani ludzie, przetrwali tak ciężką próbę... Jędrzej był paralotniarzem, uległ wypadkowi, złamał kręgosłup. Para naukowców z Wrocławia przejmująco w reportażu opowiada o swoich losach, zmusza nas do postawienia wielu pytań...

Do słuchania od 21:15 od 22:00 zaprasza Marian Staszyński. Do autora można napisać tu: marian.staszynski@radio.opole.pl

Zobacz: Ramówka 2019 - pasmo główne
Zobacz: Radio Opole 2 Kultura (DAB+)
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »