Radio Opole » Program Radia Opole

Radio Opole (Region) z 16 stycznia 2019 roku

23:00 BIAŁE KRUKI Z CZARNYCH WINYLI
Ryszard "Skiba" Skibiński - 1951-1983

Jedyny długogrający album wybitnego polskiego muzyka bluesowego, grające go przede wszystkim na harmonijkach i który niestety przedwcześnie nas opuścił, co dokumentują daty umieszczone na płycie. Ważną wiadomością jest, że płyta ukazała się w 1984 roku i została skompilowana przez przyjaciół, a nie przez samego muzyka. W nagraniach wzięli udział muzycy Kasy Chorych, stąd późniejsze wydania zawierały na okładce nazwę zespołu, który założył Skibiński w 1975 roku i który nie doczekał się płyty a jedynie trzech singli i jeden z nich także zabrzmi w audycji, z dwoma utworami właśnie Skibińskiego.

Back-Stage Pass - Various Artist 1980

Drugą godzinę audycji wypełni brytyjska muzyka punk rockowa, zawierająca nagrania z końca lat 70-tych,a więc najbardziej znamienitego okresu dla tego gatunku. Wydana w Polsce na licencji była absolutnie ważnym wydarzeniem, ponieważ płyty wielu zespołów nie docierały do kraju, ale też i dlatego, że nie wszyscy występujący tu artyści odnieśli sukces (chociaż są i tacy, którzy grają do dzisiaj) nagrali długogrające krążki. Ponadto różnorodność grup pokazuje, że punk nie sprowadzał się jedynie do hałaśliwego, nieokrzesanego krzyku i rąbania w instrumenty, ale potrafił być propozycją artystyczną na wysokim poziomie, z inteligentnymi tekstami i muzyką wychodzącą poza sztywne ramy.

Zaprasza od 23:05 do 1:00 w nocy Witold Sułek. Do autora można napisać tu: sulekwitek@o2.pl.

Audycja jest nadawana we wtorki, czwartki i soboty. Po emisji każdy z odcinków jest do odsłuchania w zakładce audycji tu: Białe kruki z czarnych winyli.

Zobacz: Ramówka 2019 - pasmo główne
Zobacz: Radio Opole 2 Kultura (DAB+)
6:00 NA DZIEŃ DOBRY
Kolejny śnieżny dzień za nami i kolejna gwałtowna zmiana pogody przed nami. Jaki to ma wpływ na nasz organizm? Czy powinniśmy marudzić, że brakuje nam słońca skoro w Finlandii ciemności trwają już od października? Na pocieszenie odbywają się tam Mistrzostwa Świata w Noszeniu Żon! W porannej audycji sprawdzimy też, dlaczego do mroźnego Opola przyjeżdża ambasador Włoch.

W audycji także:
06:20 Powstanie Wielkopolskie, albo jak zwyciężać mamy - Bolesław Bezeg (27.12-15.02)
08:05 W cztery oczy – poranna rozmowa - Marek Świercz
  • Gościem rozmowy "W cztery oczy" będzie Piotr Dancewicz, dyrektor biura Aglomeracji Opolskiej. Zapytamy go o plany aglomeracji na ten rok.
08:40 Poglądy i osądy - poranna rozmowa - Marek Świercz
  • W "Poglądach i osądach" o współprace powiatu opolskiego z Aglomeracją Opolską zapytamy Krzysztofa Wysdaka, członka Zarządu Powiatu Opolskiego.

Do słuchania od 6:00 do 9:00 zapraszają Justyna Marcińska i Kacper Śnigórski. Z autorami można się kontaktować telefonicznie: 800 30 50 50 (bezpłatny numer) lub mailowo: poranek@radio.opole.pl

Zobacz: Ramówka 2019 - pasmo główne
Zobacz: Radio Opole 2 Kultura (DAB+)
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »