Radio Opole » Program Radia Opole

Radio Opole (Region) z 14 grudnia 2018 roku

0:00 BIAŁE KRUKI Z CZARNYCH WINYLI
Zespół Perfect i płyta „Schody”

Pierwsza w XXI wieku płyta zespołu i dopiero szósta w studyjnej dyskografii. Warto jednak było czekać i dobrze, że zespół nie spieszył się z wydawaniem, do czego przyczyniły się też spore zawirowania z prawami autorskimi i zespół wraz z wieloma innymi podjął walkę o ich należne uregulowanie. W ramach protestu najpierw płyta ukazała się w wersji elektronicznej w internecie, dopiero później zestaw winyl plus CD (szkoda, że płyta winylowa zawiera nie wszystkie kompozycje z kompaktu) w niedużym nakładzie i dzisiaj osiąga spore ceny na aukcjach, aspirując do bycia białym krukiem. A album jest tak udany, że powinien zostać wznowiony, zachowano na nim to co charakterystyczne dla Perfectu a zarazem umiejętnie wpleciono nowoczesne elementy, w efekcie mamy bardzo rockowy, mocny i nie odcinający kuponów od dawnej świetności album.

Zaprasza po północy Witold Sułek; do autora można napisać tu: sulekwitek@o2.pl.

Zobacz: Ramówka 2018
Nadajemy też w technologii DAB+ - sprawdź program Radia Opole 2
Witold Sułek
22:00 STUDIO REPORTAŻU

W pierwszym reportażu na ten wieczór wybranym, sięgniemy jeszcze po historię, która z wczorajszą kartką z kalendarza się wiąże... W roku 2005 nagrałem reportaż: "Ludzie ludziom", w którym o ważnych wydarzeniach mówił Bronisław Urbański, były dyrektor Zakładu Karnego w Grodkowie, a przed laty wychowawca w tej właśnie placówce. W wigilię Bożego Narodzenia roku 1981 przywieziono tam internowanych po wprowadzeniu stanu wojennego. Wspomnienia wychowawcy przeplatają się z oryginalnymi pieśniami, które wykonywali internowani. Dziś to już niezwykły dokument tamtych dramatycznych czasów i nie tylko nuty tę opowieść zdobiące, mogą do różnych refleksji zachęcać, także o ówczesnej Rzeczpospolitej, o której śpiewali:

"Nikt tu nie kradnie, nikt nie zabija, bo nad nią czuwa santa milicyja.

Partia wiodącą siłą narodu, ona ocali raj nasz od głodu

kontrrewolucja się nie rozwija, bo nad nią czuwa santa milicyja..."

Druga reporterska praca tego wieczoru przeniesie nas do świata współczesnego i pełnego radości tworzenia. "Elektryczne dęciaki", to tytuł reportażu Barbary Tyslik, bo tak właśnie, zaskakująco dla ucha, mówi się o uczniach Zespołu Szkół Elektrycznych im. Tadeusza Kościuszki w Opolu. Młodzi ludzie w orkiestrze dętej odnaleźli swój sposób na realizację muzycznych pasji, które czasem są przekazywane z pokolenia na pokolenie. O muzykowaniu, które także w szkolnym życiu wiele pięknych nut przynosi, opowiedzieli pięć lat temu członkowie orkiestry, jej dyrygent Przemysław Ślusarczyk oraz Dariusz Dobrowolski, dyrektor szkoły. Warto sięgnąć po te wspomnienia, bo jest w nich, jak w orkiestrach dętych...resztę Państwo sami dośpiewają...


Od 22:05 do 23:00 zaprasza Marian Staszyński. Do autora można napisać tu:
marian.staszynski@radio.opole.pl

Zobacz: Ramówka 2018
Nadajemy też w technologii DAB+ - sprawdź program Radia Opole 2
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »