Radio Opole » Program Radia Opole

Radio Opole (Region) z 12 grudnia 2018 roku

0:00 BIAŁE KRUKI Z CZARNYCH WINYLI
Dziś zespół Stodoła i płyta „Blusełka”.

Płyta, pomimo iż wydana w 1970 roku, nie mająca nadal łatwo identyfikowalnego odpowiednika, ani też materiału porównawczego w dziejach polskiej fonografii. Oczywiście, gdyby tylko o blues chodziło, byłoby to moje stwierdzenie dziwne. Nawet to, że grupa śpiewa gospel, bo też można znaleźć tego typu nagrania w historii. Jednak tutaj to wszystko jest ułożone w spektakl jasełkowy, na dodatek bardzo przewrotny, w warstwie tekstowej z odniesieniami do współczesności (ówczesnej, ale jakże aktualnej i dzisiaj) i na najwyższym poziomie artystycznym.

Wszystkiego dopełniają instrumenty dęte, często o wyraźnie jazzowych inklinacjach. Niepowetowaną stratą jest, że kariera zespołu, często zmieniającego skład, sprowadza się tylko do tej jednej płyty, ale dzięki temu mamy prawdziwie białego kruka do wysłuchania.

Zaprasza po północy Witold Sułek; do autora można napisać tu: sulekwitek@o2.pl.

Zobacz: Ramówka 2018
Nadajemy też w technologii DAB+ - sprawdź program Radia Opole 2
Witold Sułek
6:00 NA DZIEŃ DOBRY
Świąteczne zakupy w internecie mogą być niebezpieczne - ostrzegają opolscy policjanci. W czasie gorączki świątecznych zakupów konsumenci mogą być łatwym łupem dla oszustów działających w internecie. W porannej audycji z pewnością podpowiemy naszym słuchaczom, co zrobić żeby bezpiecznie kupić prezenty i nie zostać oszukanym.

Stałe elementy audycji to:

06:20 Jak niemożliwe stało się możliwym – Bolesław Bezeg
07:40 Praso-walnia – subiektywny przegląd prasy
08:04 W cztery oczy – poranna rozmowa Anety Skomorowskiej-Kobzy

Rada opolskiego oddziału Narodowego Funduszu Zdrowia chce zmian zasad przyznawania dotacji na programy zdrowotne prowadzone przez samorządy. W oficjalnym stanowisku przekazanym do Ministerstwa Zdrowia wskazuje, że samorządom trudno jest uzyskać dofinansowanie. W porannej rozmowie "W cztery oczy" przewodniczący Rady NFZ Mieczysław Wojtaszek, wyjaśni co i jak powinno być zmienione w tej kwestii. Spytam go także o wyniki narady dyrektorów wydziałów zdrowia szesnastu urzędów wojewódzkich.

08:40 Poglądy i osądy - poranna rozmowa Anety Skomorowskiej-Kobzy

Gmina Gogolin, jest jedną z dwóch gmin, które w tym roku zdobyły dofinansowanie NFZ-u do prowadzenia programów zdrowotnych. Kwota, jaką pozyskała gmina na ten dwa programy to w sumie 9 tys 200 złotych. Czy dofinansowanie takiej wysokości jest wystarczające, i czy trudno je otrzymać? Na te pytania "W poglądach i osądach" odpowie Andrzej Mrowiec dyrektor Gminnego Ośrodka Zdrowie w Gogolinie.

Od 6:00 do 9:00 zapraszają Justyna Marcińska i Kacper Śnigórski. Z autorami można się kontaktować telefonicznie: 800 30 50 50 (bezpłatny numer) lub mailowo:
poranek@radio.opole.pl

Zobacz: Ramówka 2018
Nadajemy też w technologii DAB+ - sprawdź program Radia Opole 2
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »