Radio Opole » Program Radia Opole

Radio Opole (Region) z 7 grudnia 2018 roku

0:00 BIAŁE KRUKI Z CZARNYCH WINYLI
Dziś węgierska grupa rockowa Locomotiv GT i płyta Locomotiv GT (1971).

Wiele razy wspominałem we wcześniejszych audycjach, prezentując dorobek innych węgierskich zespołów, o grupie Locomotiv GT, a powód jest prosty, gdyż w momencie powstania tworzyli ją znani artyści z innych, wyśmienitych zespołów jak Omega w przypadku Gabora Pressera, czy Metro w przypadku Karola Frenreiszego, a dopełniający składu Barta Tamas grał w słynnej Hungarii. Bez przesady można zatem mówić iż powstała wówczas supergrupa.

Z racji tego, że nieco późniejszy album prezentował już Państwu Piotr Moc przyszedł moment na ów debiut, który znacznie różni się od późniejszych płyt z drugiej połowy lat 70-tych (jeszcze płyta druga utrzymana jest w podobnej konwencji - później odszedł Karoly, w dużym stopniu odpowiadający za hard rockowe elementy i założył Skorpio). Nie tylko zmienił się skład, ale głównie muzyka, tu zdecydowanie hard rockowa, z progresywnymi ambicjami, bliska bluesa z saksofonem i fletem, jako jednymi z ważniejszych instrumentów. Wszystko jak zawsze wyprodukowane na najwyższym poziomie zadowoli ucho nawet wybrednych melomanów i myślę pozytywnie zaskoczy.

Zaprasza po północy Witold Sułek; do autora można napisać tu: sulekwitek@o2.pl.

Zobacz: Ramówka 2018
Nadajemy też w technologii DAB+ - sprawdź program Radia Opole 2
22:00 STUDIO REPORTAŻU
"Będzie dobrze" - to tytuł reportażu, który nagrałem dziesięć lat temu, bo to właśnie wtedy zaczęliśmy obserwować wzmożony napływ Ukraińców do naszego kraju. Ze Śląska Opolskiego drogi "za chlebem" wiodły do Niemiec, Holandii i Irlandii. Nasi rodacy wyjeżdżali, zaś u nas pojawili się pracownicy z Ukrainy po spełnienie marzeń o lepszym życiu. Przypomnijmy sobie po upływie dekady, jakie były początki zjawiska, które dziś nikogo nie dziwi, ba, naszej gospodarce wiele dobrego przynosi.

O historii, tej dawniejszej, przypomnimy sobie w drugim reportażu z archiwum na ten wieczór przywołanym. "Przerwana radość", to audycja dokumentalna przygotowana przez Andrzeja Russaka. Władze PRL-u w roku 1954 przystąpiły do realizacji planu wysiedleń zakonnic z województw: opolskiego, wrocławskiego i katowickiego. Ta akcja miała objąć 1100 sióstr. O tym jak przebiegała, usłyszymy (między innymi) od jednej z zakonnic, która była świadkiem i zarazem uczestnikiem dramatycznych wydarzeń.

Od 22:05 do 23:00 zaprasza Marian Staszyński. Do autora można napisać tu:
marian.staszynski@radio.opole.pl

Zobacz: Ramówka 2018
Nadajemy też w technologii DAB+ - sprawdź program Radia Opole 2
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »