Radio Opole » Program Radia Opole

Radio Opole (Region) z 17 listopada 2018 roku

23:00 MUZYKA ŹRÓDEŁ
W dzisiejszym programie zajmiemy się Festiwalem Folkowym Nowa Tradycja 2013. Houria Aichi jest jedną z najbardziej znanych pieśniarek algierskich. Wywodzi się z plemienia Berberów Shawiya (Chaouia,) które zamieszkuje górzyste tereny Aures, we wschodniej części Algierii. Jedną z cech wyróżniających ten region jest tradycyjny śpiew kobiet, o bardzo silnej emisji i niezwykle skomplikowanej technice.

Drugim z naszych tematów będzię zespół CUNCORDU E TENORE DE OROSEI - grupa założona została w 1978 roku. Artyści wykonują zarówno religijne pieśni „cuncordu” jak i świeckie „a tenore” (w 2008 roku wpisane na Listę Reprezentatywną Niematerialnego Dziedzictwa Ludzkości UNESCO).

Ponadto, w programie Saagara - tradycyjny projekt Wacława Zimpla z muzyką południowych Indii. Nasz eksportowy klarnecista Wacław Zimpel dokłada do tego nie tylko jazz i minimal music, ale też słowiańską melancholię.

Do słuchania od 23:05 do 1:00 w nocy zapraszają Marzena i Jacek Mielcarkowie.
Napisz do autorów:
marzena.mielcarek@radio.opole.pl

Zobacz: Ramówka 2018
Nadajemy też w technologii DAB+ - sprawdź program Radia Opole 2
23:00 BIAŁE KRUKI Z CZARNYCH WINYLI
Nasza dzisiejsza propozycja to grupa SBB i płyta "New Century" cz. 1.

"New Century"
– drugi album po 22-letniej przerwie nagraniowej grupy muzycznej SBB. Wydawnictwo ukazało się 19 września 2005 roku nakładem wytwórni muzycznej Metal Mind Productions. Album "New Century" został wydany na płycie CD oraz na płycie DVD Audio 5. 1 Surround Music. Płyta zadebiutowała na 17. miejscu listy OLiS w Polsce. Tymczasem dwa lata temu, ten nagrany 13 lat wstecz materiał, ukazał się na dwupłytowym albumie na winylu. Grupa tym samym zadbała o fanów gramofonów i klasycznego, analogowego brzmienia muzyki. Na liście do wydania, na modnym w ostatnich latach nośniku, jest jeszcze kilka płyt z serii wydawniczej dla MMP, który obejmował w sumie 5 krążków: New Century, The Rock, Iron Curtain, Blue Trance, SBB. Tym razem słuchamy pierwszej części "Nowego Wieku". Za tydzień ciąg dalszy...

W soboty po 23:00 na audycję zaprasza Piotr Moc. Do autora można napisać tu: piotr.moc@radio.opole.pl

Zobacz: Ramówka 2018
Nadajemy też w technologii DAB+ - sprawdź program Radia Opole 2
Piotr Moc
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »