Radio Opole » Program Radia Opole

Radio Opole (Region) z 16 listopada 2018 roku

0:00 BIAŁE KRUKI Z CZARNYCH WINYLI
Breakout - Karate

Płyta nagrana w trudnym momencie, kiedy zespół nagrał wyśmienity album, przez wielu uważany za najlepszy w karierze, czyli "Blues".

O dziwo, chociaż nie ma tu może wielkiego przeboju na miarę "Kiedy byłem małym chłopcem", płyta jest bardzo udana, a nawet bardziej bluesowa niż jej poprzedniczka. Mniej tu rockowych elementów, a więcej rdzennego, spokojniejszego grania - przy czym nie chodzi o tempa utworów, ale brzmienie.

Mamy też na niej długi utwór instrumentalny, tytułowe "Karate", w którym Nalepa udowadnia, że siła jego muzyki nie bazuje tylko na oszczędnej gitarze i emocjonalnych tekstach (mamy tu znane elementy, ekologiczne, miłosne, odniesienia do dzieciństwa - ale nie ma absolutnie powtórek i autokopiowania), ale potrafi naprawdę ciekawie grać, wykraczając poza schematy gatunku.


Po północy z czwartku na piątek zaprasza Witold Sułek. sulekwitek@o2.pl.

Nadajemy też w technologii DAB+ - sprawdź program Radia Opole 2
Witold Sułek
22:00 STUDIO REPORTAŻU
To gdzie w końcu ludzie uciekają: na wieś czy do miasta? Chcą świętego spokoju, czy bliskości innych i dostępności usług? Dawniej mieszkanie w mieście wiązało się z komfortem: ciepło w kaloryferach, komunikacja miejska, wszędzie blisko: do kina, do lekarza, do restauracji. A jak to wygląda dzisiaj? Mieszkańcy wsi są zmotoryzowani, dojazd do miasta zajmuje im kilkanaście minut, może pół godziny. I to jest właśnie ta cena, którą trzeba zapłacić. Za co? Nie tylko za spokój, ale i za przestrzeń, lepsze powietrze, większą liczbę pokojów, ogródek przy domu, bezpieczeństwo i… no właśnie: czy na pewno jesteśmy w stanie mówić o wszystkich zaletach wsi? Czy wszystkie są mierzalne, jak długość spacerów po pobliskim lesie? A jeżeli wieś ma więcej zalet niż miasto, to dlaczego bloki nie świecą pustkami? Dlaczego miasta wciąż się powiększają?


W Studiu Reportażu spróbujemy się zastanowić nad fenomenem zmęczenia. Zewsząd atakuje nas technologia, pogoń za czymś lepszym, nowocześniejszym, szybszym, wydajniejszym. I coraz częściej z tej przyspieszającej karuzeli wypadają ludzie: rosnąca liczba samobójstw jest wymowna. Czy ucieczka na wieś to dobre rozwiązanie? Czego tu szukamy, co znajdujemy? Okazuje się, że dla wielu Polaków, którym nerwy ledwie wytrzymują, którzy poczuli ogromne zmęczenie życiem, przenosiny na wieś są drugą szansą, drugim, lepszym życiem. Dlaczego? Motorem rozwoju cywilizacji, celem samym w sobie człowieka jest przecież ciągłe poznawanie, zmienianie, ulepszanie. Dlaczego gros młodych ludzi mruży oczy przed światłem, źle śpi, jest nerwowa, wybuchowa, niezrównoważona, nie znajduje sensu w życiu? Bo ich życie, to ciągła walka. Walka o uwagę, o popularność, o to by być „na topie” wyczerpuje. Nocne surfowanie, wpisy na facebooku, zdjęcia, twittery, fora społecznościowe, akcje – to zaszło już tak daleko, że tysiące, że miliony ludzi niczym nie różnią się od dawnych niewolników. Są na każde przywołanie, piknięcie, wpis, hejt, lajk, muszą pisać, filmować się, robić zdjęcia. Nawet fałszować rzeczywistość, kolorować ją, pokazywać się takim, jakim się nie jest. I to wszystko sprawia, że nasza życiowa bateria zaczyna płonąć czerwonym światłem. Nagle, odchodzi ochota do życia, czujemy, ze mamy wszystkiego dość. Narkotyki, alkohol, ekstremalne sporty. Pomogą? Ci, którzy mają szczęście, orientują się, że żyli dotąd w świecie sztucznym, nieprawdziwym, wykreowanym przez sprytnych bogatych majsterkowiczów, którzy znaleźli klucz do naszych mózgów i dusz. I ci znajdują odpowiedź na pytanie: co dalej? Postanawiają oddzielić wszystko grubą kreską, zmieniają pracę, nawyki, sprzedają mieszkanie i wyprowadzają się na wieś. Ale, co dalej? Czy pobyt w takim miejscu sprawi, że nasze drugie życie okaże się lepsze? O tym będą reportaże, których wysłuchamy w audycji (Danuta Starzec i Ewelina Rusin-Różycka „I tak spełniają się marzenia” oraz Ewelina Rusin-Różycka „Dom na wzgórzu”).

Od 22:05 do 23:00 zaprasza w zastępstwie za Mariana Staszyńskiego Adrian Chimiak. Do autora można napisać tu:
adrian.chimiak@radio.opole.pl

Zobacz: Ramówka 2018
Nadajemy też w technologii DAB+ - sprawdź program Radia Opole 2
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »