Radio Opole » Program Radia Opole

Radio Opole (Region) z 14 listopada 2018 roku

0:00 BIAŁE KRUKI Z CZARNYCH WINYLI
Nasza dzisiejsza propozycja to grupa Eloy i płyta „Silent Cries and Mighty Echoes”.

Najbardziej znana i popularna niemiecka grupa spod znaku rocka progresywnego, która w przeciwieństwie do wielu rodzimych grup tworzących zjawisko krautrocka, wykonywała ją na wzór anglosaskich grup, zwłaszcza, w okresie największej sławy, Pink Floyd. Niektórzy zarzucali grupie brak oryginalności, jednak prezentowany album i jego sukces polega nie na tym, że penetruje nowe rejony i szuka innowacyjnych rozwiązań, ale jest wzorcowym dla gatunku, gdzie forma i wszystkie znane patenty są w doskonałych proporcjach, idealnie budują nastrój, tworząc zwartą, przemyślaną całość, czyli wszystko to za co fani cenią i kochają rock progresywny – zwłaszcza, że w momencie ukazania się płyty w 1979 roku, tuzy tej odmiany rocka byli już mocno wypaleni i dryfowali w stronę popu.

Do słuchania po północy zaprasza Witold Sułek. Do autora można napisać tu: sulekwitek@o2.pl.

Zobacz: Ramówka 2018
Nadajemy też w technologii DAB+ - sprawdź program Radia Opole 2
Witold Sułek
22:00 STUDIO REPORTAŻU
Gdyby ktoś wpadł na pomysł założenia partii motoryzacyjnej, jest wielce prawdopodobne, że takie ugrupowanie nie tylko wprowadziłoby do Parlamentu posłów i senatorów, ale i stanowiło jedną z najważniejszych sił politycznych w kraju. Bo dziś niemal każdy ma prawo jazdy. W Studiu Reportażu zastanowimy się dlaczego samochody są dla nas czymś więcej niż ulubiona dyscyplina sportowa? Czy to jedynie kwestia poczucia wolności? To małe, metalowe pudełko jest naszą enklawą, która, niczym statek na morzu, zabiera nas dokładnie tam gdzie chcemy. I, jak statek, stanowi naszą prywatną, eksterytorialną przestrzeń, w której czujemy się jak u siebie w domu. Niestety, z posiadaniem i użytkowaniem auta wiąże się ryzyko, do którego sami się przyczyniamy. Zdarza się, że my, zwykli kierowcy, z jakiegoś powodu, zaczynamy nagle łamać przepisy, spieszyć się, przenosić frustrację na drogi. Każdemu zdarzyło się, że siadał za kierownicą wzburzony, podenerwowany, lub poirytowany. Do tego wystarczy jedna, czy dwie stresujące sytuacje na drodze i potrafimy nagle stracić panowanie nad nerwami i… No właśnie. Pierwszy reportaż Tadeusza Horoszkiewicza i Stanisława Racławickiego "Anatomia wypadku" to m.in. relacje świadków wypadku, w którym zginęło pięć osób. Jak doszło do tragedii?

W części drugiej Studia Reportażu wysłuchamy zarejestrowanych przez Mariana Staszyńskiego zwierzeń bogatego kolekcjonera i fascynata motoryzacji, który opowie o miłości do czterech kółek i o tym, jak spełniły się jego dziecięce marzenia. W reportażu "Benzyna w żyłach" nawet spaliny będą pachnieć.

Od 22:05 do 23:00 zaprasza Adrian Chimiak. Do autora można napisać tu:
adrian.chimiak@radio.opole.pl

Zobacz: Ramówka 2018
Nadajemy też w technologii DAB+ - sprawdź program Radia Opole 2
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »