Radio Opole » Program Radia Opole

Radio Opole (Region) z 21 września 2018 roku

0:00 BIAŁE KRUKI Z CZARNYCH WINYLI
Audycję dedykujemy miłośnikom analogowych brzmień, wierząc, że moda na winyle nie jest jedynie chwilową tendencją, wynikającą z tęsknoty za dawną jakością dźwięku, której nie sposób odnaleźć w świecie cyfrowym. Tych, którzy wierzą, że winyle mają duszę, zapraszamy na nocne ich z nami słuchanie.

Zaprasza po północy z wtorku na środę, z czwartku na piątek i z niedzieli na poniedziałek -
Witold Sułek; do autora można napisać tu: sulekwitek@o2.pl.

W soboty po 23:00 na audycję zaprasza Piotr Moc; do autora można napisać tu: piotr.moc@radio.opole.pl

Zobacz: Ramówka 2018
Nadajemy też w technologii DAB+ - sprawdź program Radia Opole 2
Piotr Moc, Witold Sułek
22:00 STUDIO REPORTAŻU
Możemy narzekać na położenie geopolityczne, ale pod względem klimatu i związanych z nim zjawisk nasz kraj jawi się szczęśliwą wyspą. To jednak nie oznacza, że omijają nas klęski – natura raz na jakiś czas potrafi pogrozić palcem. Trzęsienia ziemi, wichury, powodzie, ale i pożary zdarzają się, choć nie mają takiej mocy, jak w wielu innych miejscach na świecie.

W kalendarium, pod datą 21-go września 2004 roku widnieje zapis o trzęsieniu ziemi w Zatoce Gdańskiej – jego siła nie była miażdżąca, około 5 stopni w skali Richtera. Oczywiście, o wiele słabsze, lokalne trzęsienia zdarzają się często, jednak są niemal nieodczuwalne. Najczęściej zjawiska sejsmiczne występują na południu Polski, w górach oraz na Śląsku, gdzie odnotowuje się tąpnięcia spowodowane działalnością górniczą. Największe wstrząsy wystąpiły w 1443 roku i było to trzęsienie tzw. pustoszące, zniszczonych zostało wiele kościołów oraz kamienic w Krakowie, Wrocławiu i Brzegu, śmierć poniosło kilkadziesiąt osób. W tym roku ziemia zatrzęsła się w okolicach Bytomia, co było spowodowane tąpnięciem w kopalni Bobrek-Centrum. Z kolei, naturalne wstrząsy odnotowano niemal rok temu niedaleko Wodzisławia Śląskiego – epicentrum znajdowało się na głębokości 10 km, ale mieszkańcy wielu miejscowości odczuli je wyraźnie. Nie było żadnych strat. Czy tak będzie nadal, czy może kończy się sielanka i czekają nas gwałtowne zjawiska sejsmiczne oraz atak żywiołów rozwścieczonych rozregulowanym klimatem?

W tym wydaniu Studia Reportażu zmierzymy się z dwoma zjawiskami: z trzęsieniem ziemi i super-pożarem, który wybuchł w 1992 roku niedaleko Kuźni Raciborskiej. Z reportażu „Trzęsienie ziemi” dowiemy się o pracy ówczesnej Śląskiej Stacji Geofizycznej w Raciborzu. Z kolei w drugiej części audycji powrócimy do wspomnień związanych z największym po II wojnie światowej pożarem w Europie, w którym spłonęło ponad 9 tys. hektarów lasu (reportaż "Pogorzelisko"). Pożar gasiło łącznie 10 tys. osób. Interwencję utrudniał silny wiatr i wysokie temperatury, znacznie przekraczające trzydzieści stopni Celsjusza. Niestety, w akcji zginęło dwóch strażaków i jedna kobieta, pomocy medycznej udzielono ponad 2 tys. osób. Na szczęście przyroda dość szybko powraca w tym rejonie do stanu sprzed klęski żywiołowej. Jaką lekcję powinniśmy dziś wyciągnąć słuchając relacji z tamtych dni?


Od 22:05 do 23:00 zaprasza Adrian Chimiak. Do autora można napisać tu:
adrian.chimiak@radio.opole.pl.

Zobacz: Ramówka 2018
Nadajemy też w technologii DAB+ - sprawdź program Radia Opole 2
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »