Radio Opole » Program Radia Opole

Radio Opole (Region) z 19 września 2018 roku

0:00 BIAŁE KRUKI Z CZARNYCH WINYLI
Nasza dzisiejsza propozycja to Tomasz Stańko i płyta "Witkacy/Peyotl".

Dosyć nietypowa płyta w dorobku wybitnego trębacza, wydana jako album dwupłytowy (drugiej płyty posłuchamy w kolejnej audycji), złożony jednak z różnych płyt, nagrywanych w różnym czasie (ta, której posłuchamy dzisiaj od 1984 do 1986). Oparta na fragmencie pt. Peyotl książki Witkacego "Narkotyki" z udziałem wybitnego aktora Marka Walczewskiego, który melorecytuje tekst, nie jest jednak typową muzyką ilustracyjną, ale pełnoprawną propozycją artystyczną. Więcej też na niej, w stosunku do drugiej płyty z albumu, zaproszonych muzyków, wśród których doskonale znany słuchaczom Anthimos Apostolis z SBB.

Do słuchania po północy zaprasza Witold Sułek. Do autora można napisać tu: sulekwitek@o2.pl.


Zobacz: Ramówka 2018
Nadajemy też w technologii DAB+ - sprawdź program Radia Opole 2
Witold Sułek
22:00 STUDIO REPORTAŻU
Dokładnie 130 lat temu, 19-go września w 1888 roku, w belgijskim mieście Spa odbył się pierwszy na świecie konkurs oceniający wygląd kobiet. Twórcom chodziło o docenienie piękna, jednak przez lata, na całym świecie, doszło do wielu wypaczeń, a sporo kobiet zarzuca współczesnym organizatorom nie tylko próżność, ale nawet traktowanie kobiet na równi z przygotowanymi do sprzedaży końmi na wybiegu. Niezależnie od tego, jakie są poglądy kobiet i mężczyzn na konkursy piękności – te odbywają się regularnie i w ostatnim czasie zdobywają kolejnych zwolenników, zwłaszcza, że swoje walory prezentują również panowie, seniorzy, mężowie i żony. Różnorodność konkursów jest ogromna. A co dają uczestnikom? Niektórym zależy jedynie na dowartościowaniu się, na pokazaniu swojego ciała innym, ale wielu uczestników podkreśla, że konkursy są również lekcją pokory, uczą współpracy i pozwalają poznać swoje ograniczenia. Bo piękno może mieć różne oblicza, nie tylko te, dostrzegane na zewnątrz.

W Studiu Reportażu spojrzymy na konkursy piękności z zupełnie innej perspektywy. Poznamy dwie dziewczyny, które zdecydowały się wziąć w nich udział, bo miały ważną misję do spełnienia. Jaką? O tym w reportażu „Jedyna taka” oraz „Teraz się toczę”. Czasami, los weryfikuje mocno nasze plany życiowe, jednak wygrywają ci, którzy nie poddają się, walczą i próbują się odnaleźć w nowej rzeczywistości. Obie bohaterki od pewnego czasu poruszają się na wózku. Dlaczego, mimo to, postanowiły wziąć udział w konkursie piękności? Komu i co chciały udowodnić? I jak sukces (korona na głowie) wpłynie na ich dalsze losy?

Powieje optymizmem.


W poniedziałki, środy i piątki od 22:05 do 23:00, a w soboty od 20:00 do północy w kanale Radio Opole 2 (DAB+) zaprasza Adrian Chimiak. Do autora można napisać tu:
adrian.chimiak@radio.opole.pl.


Zobacz: Ramówka 2018
Nadajemy też w technologii DAB+ - sprawdź program Radia Opole 2
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »