Radio Opole » Program Radia Opole

Radio Opole (Region) z 14 września 2018 roku

0:00 BIAŁE KRUKI Z CZARNYCH WINYLI
Tym razem płyta Skaldowie "Szanujmy wspomnienia"

Dosyć wyjątkowy album w karierze zespołu, który dotychczas starał się rozdzielać płyty bardziej rozrywkowe i piosenkowe od tych ambitniejszych, ciążących w stronę rocka czy rocka progresywnego (co często zaznaczali bracia Zielińscy w wywiadach). Na tej płycie, wydanej w połowie lat '70, a ósmej w karierze, spotkały się wszystkie te ścieżki i inspiracje, jakim zespół hołdował, ale wbrew pozorom, powstała płyta arcyciekawa, barwna i niezależnie od tego, czy to wręcz dyskotekowy "Zgadzam się na ten świat" czy mocny, rockowy "Street 2000", poprzez wręcz wodewilowy utwór tytułowy, wyśmienita w każdym detalu.

Po północy zaprasza Witold Sułek. Do autora można napisać tu: sulekwitek@o2.pl.

Zobacz: Ramówka 2018
Nadajemy też w technologii DAB+ - sprawdź program Radia Opole 2
Witold Sułek
22:00 STUDIO REPORTAŻU
Kiedyś uważano, że Ziemia jest wyjątkowa. Bo oczywiście jest, ale nie tak bardzo. Podstawą życia, jakie znamy, jest węgiel i woda – okazuje się, że i jednego i drugiego w Układzie Słonecznym nie brakuje. Ponoć NASA już od 40 lat wiedziała, że na Marsie znajdują się pewne ilości wody. Oczywiście w stanie gazowym (w rzadkiej atmosferze) i stałym (lód). Woda jest na naszym Księżycu i wielu innych ciałach niebieskich, które znamy. Mało tego, w stanie płynnym występuje m.in. na Europie, księżycu Jowisza, także na Ganimedesie. W Europie jest jej więcej niż na całej Ziemi! Naukowcy sądzą też, że na kilku skalistych egzoplanetach układu Trappist-1 także znajduje się mnóstwo H2O. Czy to oznacza, że życie jest równie powszechne? Tu już nie ma takiej pewności. Owszem, astrobiolodzy zacierają ręce zapowiadając, że ich dziedzina wkrótce rozkwitnie, jak żadna inna, lecz jeśli chodzi o inteligentne formy życia – cóż, tu sprawa wygląda inaczej. Po prostu nie wiemy, czy gdzieś w kosmosie są kuzyni, z którymi kiedyś będziemy mogli sobie porozmawiać. Kosmos obserwujemy też z innych powodów, między innymi dlatego, że chcemy zrozumieć skąd się wzięliśmy, jaka była przeszłość i co nas czeka.

W Studiu Reportażu usłyszymy reportaż z elementami słuchowiska "Kaprys Boga", który powstał jako odpowiedź na strach przed końcem świata, który miał rzekomo nastąpić w 2012 roku. Bohaterem jest Eryk Banach, najmłodszy odkrywca komety na świecie w programie SOHO i najprawdopodobniej najmłodszy odkrywca komety w ogóle. W części słuchowiskowej pojawi się głos Leszka Malca, aktora opolskiego teatru dramatycznego.

W drugiej części spotkania, w którym dominuje tematyka związana z kosmosem usłyszymy reportaż "Kopernik, do szkoły", z którego dowiadujemy się, jak kiedyś wielbiono, ale i poniewierano wielkim Mikołajem Kopernikiem w jego rodowej wsi Koperniki. Ponoć przez ciernie wiedzie droga do gwiazd...

Od 22:05 do 23:00 zaprasza Adrian Chimiak. Do autora można napisać tu:

adrian.chimiak@radio.opole.pl

Zobacz: Ramówka 2018
Nadajemy też w technologii DAB+ - sprawdź program Radia Opole 2
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »