Radio Opole » Program Radia Opole

Radio Opole (Region) z 20 sierpnia 2018 roku

0:00 BIAŁE KRUKI Z CZARNYCH WINYLI
Audycję dedykujemy miłośnikom analogowych brzmień, wierząc, że moda na winyle nie jest jedynie chwilową tendencją, wynikającą z tęsknoty za dawną jakością dźwięku, której nie sposób odnaleźć w świecie cyfrowym. Tych, którzy wierzą, że winyle mają duszę, zapraszamy na nocne ich z nami słuchanie.

Zaprasza po północy z wtorku na środę, z czwartku na piątek i z niedzieli na poniedziałek -
Witold Sułek; do autora można napisać tu: sulekwitek@o2.pl.

W soboty po 23:00 na audycję zaprasza Piotr Moc; do autora można napisać tu: piotr.moc@radio.opole.pl

Zobacz: Ramówka 2018
Nadajemy też w technologii DAB+ - sprawdź program Radia Opole 2
Piotr Moc, Witold Sułek
22:00 STUDIO REPORTAŻU
Nie bez przykrości spoglądamy na tę kartkę z kalendarza. W nocy z 20 na 21 sierpnia roku 1968 wojska Układu Warszawskiego (ZSRR, Polska, Węgry, NRD i Bułgaria) dokonały inwazji na Czechosłowację. Tego wieczoru sięgniemy zatem po znakomity reportaż Magdaleny Szybińskiej i Adriana Chimiaka: "Lech, Czech i... Rus - Czechosłowacja '68". Audycja, która miała premierę sześć lat temu, była wielokrotnie nagradzana - w tym - Grand Press 2012. Autorzy, dzięki współpracy z czeskim radiem, zamieścili w reportażu oryginalne nagrania z dramatycznych wydarzeń, przeplatane wspomnieniami polskich oficerów, którzy byli dowódcami w pierwszych dniach tej wojskowej operacji. Przypomnijmy sobie czas, gdy nasi sąsiedzi o wolności marzyli i gdy tym marzeniom, czołgi, także nasze, "sojusznicze", naprzeciw wyjechały...

W roku 1990 nagrałem reportaż: "Na granicy przyjaźni" (swoją drogą - wtedy - to był ładny oksymoron) w maju pojechałem na przejście graniczne Głuchołazy - Mikulovice, by zapytać, co się zmieniło na polsko - (wtedy jeszcze) czechosłowackiej granicy, bo przecież w naszych krajach zachodziły burzliwe, demokratyczne przemiany, ale jednak różne miały oblicza. Z uśmiechem, ale nie bez refleksji, warto przypomnieć sobie, jakie drogi musieliśmy przejść, by zniknęły szlabany, by dziś na straży przyjaźni, granica się nie pojawiała.

Od 22:05 do 23:00 zaprasza Marian Staszyński. Do autora można napisać tu:
marian.staszynski@radio.opole.pl

Zobacz: Ramówka 2018
Nadajemy też w technologii DAB+ - sprawdź program Radia Opole 2
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »