Radio Opole » Program Radia Opole

Radio Opole (Region) z 18 lipca 2018 roku

0:00 BIAŁE KRUKI Z CZARNYCH WINYLI
Zespół SBB i płyta "Follow My Dream"

Zdaniem wielu najlepsza płyta SBB, chociaż upieranie się przy tym stwierdzeniu nie ma, moim zdaniem większego sensu. Przychylam się do zdania tych, którzy zwracają uwagę na doskonałą produkcję, bo pod tym względem jest to na pewno najbardziej "dopieszczona" płyta, na co wpłynęło bez wątpienia nagrywanie jej w niemieckim studiu w Hanowerze. Jest też jednak pewna różnica w stosunku do poprzednich płyt, ponieważ na tej dominują instrumenty klawiszowe a mniej jest gitary Apostolisa, co sprawia, że płyta jest z jednej strony podsumowaniem etapu wielkich form, a zarazem czymś zupełnie innym. Bez wątpienia wyróżnia się jednak na tle dokonań grupy i jako taka zasługuje na wyróżnienie także w kontekście rocka tamtej doby w ogóle.

Zaprasza po północy z wtorku na środę, z czwartku na piątek i z niedzieli na poniedziałek
Witold Sułek. Do autora można napisać tu: sulekwitek@o2.pl.

Zobacz: Ramówka 2018
Nadajemy też w technologii DAB+ - sprawdź program Radia Opole 2
Witold Sułek
22:00 STUDIO REPORTAŻU
Jak nakazuje tradycja Studia Reportażu nowe prace prezentujemy dwukrotnie, tak by dotarły do wielu naszych słuchaczy. Zatem tego wieczoru najpierw sięgniemy po audycję, która miała premierę w minionym tygodniu, a później posłuchamy wspomnień z naszego archiwum.

W czasach szybkich kolei zachwycają się starymi parowozami, budują makiety stacji i tras kolejowych. Udało im się stworzyć małe, jakże niezwykłe, jakże urocze muzeum. Tak właśnie spełniają swoje marzenia, krok po kroku, a może raczej "szyna po szynie", w Stowarzyszeniu Miłośników Kolei w Racławicach Śląskich. To oni uratowali dworzec PKP przed zniszczeniem, to im udało się doprowadzić do remontu parowozowni. Swoim entuzjazmem zarażają też innych, bo od dziesięciu lat organizują kolejarski piknik, który przyciąga wszystkie pokolenia. "Parowóz...pełen marzeń" ", to nowy reportaż Jana Poniatyszyna, w którym usłyszymy (między innymi) Stanisława Stadnickiego, Andrzeja Rusiłowicza, Piotra Kopczyka i Mariana Ptaka. Na każdego ze słuchaczy w wagonach, które do magicznego parowozu doczepimy, czekają wygodne miejscówki i na pewno ich nie zabraknie!

"Trans Sib", tak w skrócie nazywają Rosjanie najdłuższy na świecie szlak linii kolejowych, który przekracza osiem stref czasowych. Wprawdzie trasę z Moskwy do Władywostoku pokonuje się nie dłużej niż w siedem dni, jednak jeśli chce się zwiedzić mijane miejscowości i poznać ich mieszkańców - niektórzy podróżują nawet miesiąc. Właśnie dlatego Piotr Milewski, który od lat mieszkał w Japonii, zdecydował się na dłuższą podróż. To właśnie jego barwną opowieść w roku 2011 zawarła w reportażu: "Transsyberyjską na koniec kontynentu", Barbara Tyslik.

Do słuchania od 22:05 do 23:00 zaprasza Marian Staszyński. Do autora można napisać tu:
marian.staszynski@radio.opole.pl

Zobacz: Ramówka 2018
Nadajemy też w technologii DAB+ - sprawdź program Radia Opole 2
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »