Radio Opole » Program Radia Opole

Radio Opole (Region) z 16 lipca 2018 roku

0:00 BIAŁE KRUKI Z CZARNYCH WINYLI
Zespół Split Enz i płyta "Mental Notes"

W ramach wakacyjnych wyjazdów, zgodnie z zapowiedziami, odwiedzimy trochę egzotycznych miejsc, nie takich oczywistych pod względem muzycznym, a mam nadzieję bardzo interesujących. Takim zespołem jest prezentowana dzisiaj grupa Split Enz, pochodząca z Nowej Zelandii i chociaż później przeniosła się do Australii (jak wiemy, chociażby po AC/DC, Australia to też jeszcze nie jest światowy rynek) to prezentowana płyta jest jeszcze zapisem dorobku na macierzystej ziemi. Odstaje też od nowofalowych nagrań z jakich grupa zasłynęła na początku lat 80-tych. Mamy tu niby rock progresywny, ale wzbogacony pastiszem, piosenką kabaretową, jazzem (zresztą zespół przez całą karierę nie stronił od eklektyzmu), bliski Roxy Music, który supportowali na trasie i którego muzyk, Manzanera, wspomógł mocno karierę Split Enz.

Zaprasza po północy z wtorku na środę, z czwartku na piątek i z niedzieli na poniedziałek
Witold Sułek. Do autora można napisać tu: sulekwitek@o2.pl.

Zobacz: Ramówka 2018
Nadajemy też w technologii DAB+ - sprawdź program Radia Opole 2
Witold Sułek
22:00 STUDIO REPORTAŻU
Wakacje sprzyjają odkrywaniu urody tego świata, także małej ojczyzny. Można to czynić na wiele sposobów, najważniejsze, by nie zagubić wartości, które mogą i powinny pozostać z nami na dłużej. I może właśnie dlatego postanowiłem przypomnieć reportaż, który nagrałem w roku 1988 w Dębskiej Kuźni. Wybrałem się na spacer z Marią Kwiecińską, a nagranie, które powstało, opatrzyłem później tytułem: "Wyprawa do źródła". Powstał reportaż o przymierzu człowieka z przyrodą, o tym, co prawdziwie ważne, o tym, co w życiu liczy się najbardziej. Jestem przekonany, że wiele myśli zawartych w tej audycji pozostanie z nami na dłużej, bo do źródła zawsze warto wracać...

To, co istotne, można odkrywać blisko, można też spróbować dalszych poszukiwań...Coraz więcej zwolenników zyskuje turystyka pielgrzymkowa, zwana też pątniczą. Jednym z najsłynniejszych europejskich szlaków, który prawdopodobnie rozpoczynał się w Estonii i prowadzi przez Łotwę, Polskę, Niemcy, Francję - aż do Santiago de Compostela w zachodniej Hiszpanii - jest droga Św. Jakuba - zwana też Camino de Santiago. Siedem lat temu barwną, pełną ważnych wiadomości opowieść Agnieszki Sowy, nagrała Barbara Tyslik. Reportaż: "Drogą do Santiago de Compostela" otwiera przed nami świat wysiłku fizycznego i umysłowego, który także prawdę o nas samych może przynieść. Posłuchajmy zatem, jak się wędruje z muszelką i specjalnym paszportem, dokąd i jak, ta droga nas zaprowadzi. Może do źródła?

W poniedziałki, środy i piątki od 22:05 do 23:00, a w soboty od 20:00 do północy w kanale Radio Opole 2 (DAB+) zaprasza Marian Staszyński. Do autora można napisać tu:
marian.staszynski@radio.opole.pl

Zobacz: Ramówka 2018
Nadajemy też w technologii DAB+ - sprawdź program Radia Opole 2
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »