Radio Opole » Program Radia Opole

Radio Opole (Region) z 13 lipca 2018 roku

0:00 BIAŁE KRUKI Z CZARNYCH WINYLI
Dziś proponujemy album kompilacyjny "Radio Nieprzemakalnych".

Płyta składankowa, której wyjątkowość polega na tym, że obok kilku znanych zespołów jak Voo Voo, Sztywny Pal Azji czy Róże Europy, zawiera nagrania zespołów, które w latach 80-tych (a niektóre do dzisiaj) nie doczekały się, pomimo ogromnej popularności, obecności na listach przebojów, a nawet ekranach kinowych, pełnowymiarowych albumów. Żal zwłaszcza nagranego już i gotowego materiału grupy Opera złożonej z byłych członków Republiki oraz Kosmetyków Mrs Pinki, absolutnie kultowego i nowatorskiego zespołu. Nie mniej intrygująco wypada R.A.P. grający naprawdę korzenne reggae, a dopełniają całości piosenki grup Proces i 1984.

Do słuchania po północy zaprasza Witold Sułek. Do autora można napisać tu: sulekwitek@o2.pl

Zobacz: Ramówka 2018
Nadajemy też w technologii DAB+ - sprawdź program Radia Opole 2
Witold Sułek
22:00 STUDIO REPORTAŻU
Tego wieczoru zapraszamy do wysłuchania pracy premierowej i wspomnień z naszego archiwum.

W czasach szybkich kolei zachwycają się starymi parowozami, budują makiety stacji i tras kolejowych. Udało im się stworzyć małe, jakże niezwykłe, jakże urocze muzeum. Tak właśnie spełniają swoje marzenia, krok po kroku, a może raczej "szyna po szynie", w Stowarzyszeniu Miłośników Kolei w Racławicach Śląskich. To oni uratowali dworzec PKP przed zniszczeniem, to im udało się doprowadzić do remontu parowozowni. Swoim entuzjazmem zarażają też innych, bo od dziesięciu lat organizują kolejarski piknik, który przyciąga wszystkie pokolenia. "Parowóz... pełen marzeń", to nowy reportaż Jana Poniatyszyna, w którym usłyszymy (między innymi) Stanisława Stadnickiego, Andrzeja Rusiłowicza, Piotra Kopczyka i Mariana Ptaka. Reportaż po emisji będzie do posłuchania w zakładce audycji.

Dzięki wspomnieniom z archiwum pozostaniemy na kolejowym szlaku, bo przywołamy pracę Barbary Tyslik sprzed sześciu lat: "Bukowo - pociągiem do przeszłości". A to było tak, że mieszkańcy wsi Bukowo koło Kluczborka, zaniepokojeni pogarszającym się stanem drewnianego budynku stacji kolejowej, postanowili go ocalić. Ratując ściany i pomieszczenia, przywrócili też do życia historię wielu, bardzo ciekawych, ludzkich losów. Wydarzenia obejmujące ponad sto lat w reportażu wspominali: Magdalena Witek, Sylwia Dydzik, Henryk Krawczyk, Zygfryd Kallus, Stanisław Onyszkiewicz oraz sołtys, Piotr Witek. Warto skorzystać z tej podróży w czasie bez biletu (magia radia!), bo oprócz wiedzy, także wzruszenie słuchaczom może przynieść.

Od 22:05 do 23:00 zaprasza do słuchania Marian Staszyński. Do autora można napisać tu:
marian.staszynski@radio.opole.pl

Zobacz: Ramówka 2018
Nadajemy też w technologii DAB+ - sprawdź program Radia Opole 2
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »