Radio Opole » Program Radia Opole

Radio Opole (Region) z 22 czerwca 2018 roku

0:00 BIAŁE KRUKI Z CZARNYCH WINYLI
Dziś wracamy do płyty Live zespołu Karat. Tym razem jej część 2.

Druga płyta z koncertowego albumu grupy z Berlina Wschodniego. W audycji nieco o wybranych tekstach, między innymi o utworze Albatros, którego czepiała się cenzura. chociaż pozornie jest "niewinny" i opisuje los tytułowego ptaka, który wbrew przeciwnościom losu i wrogim siłom natury dzielnie leci ku wyznaczonemu celowi, jednak fragment, w którym zostaje uwięziony po złamaniu skrzydła, przez zazdroszczących mu swobody ludzi i gdzie udaje mu się zerwać kajdany i odlecieć ku wolności, musiał już być czytelną metaforą słuchających tej piosenki młodych ludzi za murem. Dzisiaj muru już nie ma, jednak piosenka nadal pozostaje w dużym stopniu aktualna.

Zaprasza do słuchanai po północy Witold Sułek.

Zobacz: Ramówka 2018
Nadajemy też w technologii DAB+ - sprawdź program Radia Opole 2
Witold Sułek
22:00 STUDIO REPORTAŻU
To będzie reporterski wieczór pełen tańca.

Ponoć sukcesy najlepszych par wcale nie rodzą się dzięki nadzwyczajnej pracy nóg, ale dzięki temu, co się dzieje w głowach tancerzy. Kazimierz Michlik, bohater reportażu Barbary Tyslik "Taniec w głowie", to legenda parkietów krajowych i zagranicznych, to człowiek, który "tańczy przez życie" już ponad 50 lat. Gdy ta audycja powstawała cztery lata temu, był nauczycielem seniorów w opolskim Domu Dziennego Pobytu Magda - Maria. Przypomnijmy sobie reporterski zapis z niezwykłej lekcji, który jest także opowieścią o dosłownie pięknym, rytmicznym życiu i o radości, którą na parkiecie można każdego obdarować.

Nawet jeśli tego nie dostrzegamy, to i tak wszystko jest rytmem, wszystko jest tańcem. Wszechświat też tańczy. Elżbieta Moszczyńska wiele przeżyła i przetańczyła, by dotrzeć nie tylko do prawdy o ukochanym flamenco. Okruchy z życia pełnego artystycznych i ludzkich poszukiwań znajdziemy w moim reportażu: "Taniec jest moja drogą" (premiera sześć lat temu). To na tej drodze pojawia się taniec, Szopen, deszcz i wiatr, i miłość do Hiszpanii, i tęsknota za Polską. Dokąd ta droga prowadzi? Nie wszystko można ująć w słowa. Czasem, jak usłyszymy, łatwiej zatańczyć.

Od 22:05 do 23:00 zaprasza Marian Staszyński. Do autora można napisać tu:
marian.staszynski@radio.opole.pl

Zobacz: Ramówka 2018
Nadajemy też w technologii DAB+ - sprawdź program Radia Opole 2
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »