Radio Opole » Program Radia Opole

Radio Opole (Region) z 22 czerwca 2018 roku

0:00 BIAŁE KRUKI Z CZARNYCH WINYLI
Dziś wracamy do płyty Live zespołu Karat. Tym razem jej część 2.

Druga płyta z koncertowego albumu grupy z Berlina Wschodniego. W audycji nieco o wybranych tekstach, między innymi o utworze Albatros, którego czepiała się cenzura. chociaż pozornie jest "niewinny" i opisuje los tytułowego ptaka, który wbrew przeciwnościom losu i wrogim siłom natury dzielnie leci ku wyznaczonemu celowi, jednak fragment, w którym zostaje uwięziony po złamaniu skrzydła, przez zazdroszczących mu swobody ludzi i gdzie udaje mu się zerwać kajdany i odlecieć ku wolności, musiał już być czytelną metaforą słuchających tej piosenki młodych ludzi za murem. Dzisiaj muru już nie ma, jednak piosenka nadal pozostaje w dużym stopniu aktualna.

Zaprasza do słuchanai po północy Witold Sułek.

Zobacz: Ramówka 2018
Nadajemy też w technologii DAB+ - sprawdź program Radia Opole 2
Witold Sułek
12:00 LOŻA RADIOWA
Nie milknie wielogłos w sprawie referendum prezydenckiego dotyczącego zmian w polskiej konstytucji. Marszałek Senior Kornel Morawiecki prosi prezydenta o odstąpienie od pomysłu referendum konsultacyjnego w sprawie konstytucji. Szef klubu PiS Ryszard Terlecki uważa, że lepszym rozwiązaniem byłoby referendum w sprawie konstytucji przy okazji wyborów do europarlamentu. Nie ma też zgody, co do treści i liczby pytań referendalnych. Pomysł krytykuje też opozycja.

Skąd ten opór przeciw tej formie konsultacji społecznych? Dlaczego tak rzadko sięga się w Polsce po ten instrument, a jeśli już do tego dojdzie to najczęściej zbyt niska frekwencja sprawia, że głosowanie traci swoją wagę polityczną? Porozmawiamy o tym z Pawłem Grabowskim, posłem Kukiz'15 - ugrupowania, które jak najczęstsze referenda wpisało do swego programu politycznego.

Wg rocznego sprawozdania Państwowej Inspekcji Pracy, co czwarta kontrolowana firma zatrudniała na czarno. PIP przeprowadziła w 2017 roku 24 tys. kontroli legalności zatrudnienia. 14 tys. osób pracowało bez legalnej umowy. Na czarno zatrudniają przede wszystkim małe firmy z branży budowlanej, przemysłowej czy handlowej. Dlaczego? Zapytamy o to Sebastiana Koćwina z OPZZ, z którym porozmawiamy również o targach wokół ustalania pensji minimalnej.

W programie również komentarze do najciekawszych i najważniejszych doniesień z regionu, kraju i ze świata.

Na program zapraszają od 12:05 do 14:00 zapraszają Ireneusz Prochera i Tomasz Gdula.

Do autorów można napisać tu:
loza@radio.opole.pl

Zobacz: Ramówka 2018
Nadajemy też w technologii DAB+ - sprawdź program Radia Opole 2
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »