Radio Opole » Program Radia Opole

Radio Opole (Region) z 21 maja 2018 roku

0:00 BIAŁE KRUKI Z CZARNYCH WINYLI

Dziś Trubadurzy i płyta „Znowu razem”.


Płyta z 1976 roku, kiedy to na chwilę do zespołu wrócił Krzysztof Krawczyk, jednak to nie jego udział, moim zdaniem, stanowi, że jest to płyta wyjątkowo udana, a nawet odwrotnie, fakt, upatruję tego w tym, że większość utworów odbiega od najbardziej typowej, ludowo-rock and rollowej stylistyki „muszkieterów” (chociaż „Zabrali im ławę” jest w niej utrzymany, to nawet tu dostajemy nieco bardziej współcześnie na tamte czasy, brzmiące gitary), a także dzięki temu, że Krawczyk na tej płycie nie dominuje, bo dwa utwory przez niego śpiewane nazbyt przypominają jego solowe piosenki, a przecież nie o to chodzi.


Zaprasza do słuchania po północy Witold Sułek. Do autora można napisać tu: sulekwitek@o2.pl

Zobacz: Ramówka 2018
Nadajemy też w technologii DAB+ - sprawdź program Radia Opole 2
Witold Sułek
22:00 STUDIO REPORTAŻU
A skoro tu i ówdzie znów dyskusja o truskawkach rozgorzała, to i w naszym archiwum znajdziemy stosowny reportaż. Był taki czas, że tysiące Polek, także ze Śląska Opolskiego, wyjeżdżało na zbiory tych pysznych i jakże zdrowych (?) owoców do Hiszpanii. Jak się tam pracowało? W jakich warunkach? Czy było warto? To, co nagrałem piętnaście lat temu w reportażu: "Hiszpańskie truskawki", do dziś zmusza do myślenia, tym bardziej, że jak się ostatnio okazało, truskawki bezwstydnie (chociaż się czerwienią) i chętnie obywatelstwo zmieniają. Byle się sprzedać.

A druga praca na ten wieczór wybrana (przekornie) z wiosną raczej się nie kojarzy. Antoine de Saint-Exupéry napisał: "Miłość nie polega na tym, aby wzajemnie sobie się przyglądać, lecz aby patrzeć razem w tym samym kierunku". Bohaterów tej opowieści dzieliło 10 760 mil morskich. Ona – Justyna Błaszko z Wierchlesia koło Strzelec Opolskich – żeglowała między radosnymi, słonecznymi wyspami Wielkich i Małych Antyli. On – Tomasz Łopata z Krakowa – zauroczony surowym pięknem, pływał na lodowatą Antarktydę. Połączyła ich miłość i to taka od pierwszego wejrzenia. Jachtem żaglowym "Selma" pływają już razem i dzielą radość poznawania najpiękniejszych zakątków świata. Przypomnijmy sobie pełen uśmiechu i pogody ducha reportaż Barbary Tyslik: "Jakie te pingwiny są śmieszne" (premiera w roku 2014).

Od 22:05 do 23:00 zaprasza Marian Staszyński. Do autora można napisać tu:
marian.staszynski@radio.opole.pl

Zobacz: Ramówka 2018
Nadajemy też w technologii DAB+ - sprawdź program Radia Opole 2
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »