Radio Opole » Program Radia Opole

Radio Opole (Region) z 27 kwietnia 2018 roku

0:00 BIAŁE KRUKI Z CZARNYCH WINYLI
Dziś o płycie "Maquillage" Martyny Jakubowicz.

Najbardziej znana wokalistka bluesowa w naszym kraju, chociaż uwzględnić należy, że wykracza w swej twórczości poza sztywne ramy bluesa, sięgając po folk i tradycyjny rock środka i taki jest też ten album, dodatkowo wzmocniony udziałem Andrzeja Nowaka i Janusza Niekrasza z TSA, co pozwala usłyszeć owo charakterystyczne brzmienie opolskiego zespołu. Nie dominuje ono jednak nad całością, a że kompozycje są autorstwa Jakubowicz mamy w pełni autorski debiut i mimo wszystko oryginalną propozycję muzyczną. Do tego wszystkiego od razu z wielkimi przebojami "W domach z betonu nie ma wolnej miłości", "Albo cacy, albo lili" czy "Kiedy będę starą kobietą"...

Zaprasza do słuchania po północy Witold Sułek. Do autora można napisać tu: sulekwitek@o2.pl

Zobacz: Ramówka 2018
Nadajemy też w technologii DAB+ - sprawdź program Radia Opole 2
Witold Sułek
22:00 STUDIO REPORTAŻU

Po co komu w dzisiejszych czasach królestwo? Czy to tylko kwestia nostalgii, rodzaj patriotyzmu, który ma przypominać rodakom o korzeniach i chwilach świetności swojego narodu? Europejskie monarchie to dzisiaj marionetki życia publicznego – mają niewielki wpływ na politykę kraju. Może poza księciem Lichtensteinu, bez zgody którego nie może zostać zmieniona konstytucja. Kobiety uzyskały prawo wyborcze w tym kraju dopiero w 1984 roku. Dziwne to księstwo, bo choć mieszka w nim mniej niż 40 tys. ludzi, to zarejestrowanych jest tam 80 tys. firm – to oczywiście ze względu na przepisy, które pozwalają traktować ten kraj jako raj podatkowy. Lichtenstein nie ma własnej armii, ma go bronić (neutralna) Szwajcaria, ale w razie potrzeby pod broń mogą zostać powołani nawet 60-latkowie.


A gdybyśmy my tu, w Polsce, wymyślili sobie taką monarchię? Oczywiście, dowcipów na ten temat powstałoby mnóstwo, pośmialibyśmy się i pokpili. Ale nie wszyscy tak podchodzą do sprawy – są bowiem ludzie, którzy wierzą, że Polsce należy się… król.


W tym wydaniu Studia Reportażu słowo król i królowa pojawią się w różnych kontekstach – najpierw z reportażu Mariana Staszyńskiego „Czekając na króla” dowiemy się kto chciał uczynić Lecha Wałęsę królem, dlaczego w latach 90-tych XX wieku miało powstać Księstwo Opolskie, a także jakie cele i zadania stawiał sobie Polski Ruch Monarchistyczny? Będzie tyle fantastycznie, co wesoło.


W drugiej części Studia Reportażu usłyszymy zupełnie inny reportaż „Podzwonne dla Królowej” (Zdzisławy Błażkowskiej i Bogusława Nierenberga), w którym autorzy pokazują, jak ulega degradacji wieś (Królowa), jak jej mieszkańcy przestają dbać o swoje domy i nie widzą dla siebie przyszłości. To interesująca lekcja historii, bo nagranie liczy sobie 38 lat.


Od 22:05 do 23:00 zaprasza - w zastępstwie Mariana Staszyńskiego - Adrian Chimiak. Do autora można napisać tu:
adrian.chimiak@radio.opole.pl

Zobacz: Ramówka 2018
Nadajemy też w technologii DAB+ - sprawdź program Radia Opole 2
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »