Radio Opole » Program Radia Opole

Radio Opole (Region) z 25 kwietnia 2018 roku

0:00 BIAŁE KRUKI Z CZARNYCH WINYLI
Pavol Hammel i Marian Varga - "Zelena posta".

Jedna z ważniejszych i ciekawszych płyt słowackiego rocka lat 70., nagrana przez dwóch wybitnych muzyków znanych z zespołów Prudy i Collegium Musicum - które działało równolegle i niezależnie od dokonań tego duetu, chociaż echa jego progresywnych dokonań słychać i tutaj, przy czym duet znacznie poszerzył paletę brzmień i stylów, sięgając do folku i jazzu (gościnnie na gitarze gra Radim Hladik), zachowując jednak zdecydowanie rockowy charakter. Jest to zatem rzecz i dla wielbicieli art-rocka, jak i po prostu... ładnych piosenek.

Zaprasza do słuchania po północy Witold Sułek. Do autora można napisać tu: sulekwitek@o2.pl

Zobacz: Ramówka 2018
Nadajemy też w technologii DAB+ - sprawdź program Radia Opole 2
Witold Sułek
22:00 STUDIO REPORTAŻU
Trzęsienia ziemi to zjawisko, które uwalnia mnóstwo energii w wyniku naprężeń i ruchów skał. Są dużo silniejsze niż można by sądzić – na powierzchnię dociera 20-30 proc. mocy, mogą sięgać głębokości nawet 700 km. Największe trzęsienia ziemi zdarzyły się z dala od Polski – w Chile (rok 1960), na Alasce (rok 1964) i Sumatrze (rok 2004). Jednak to trzęsienie ziemi w Chinach, które odnotowano w 1556 roku pochłonęło najwięcej ofiar – zginęło wtedy 830 tys. ludzi. Z kolei 8 lat temu na Haiti żywioł przyczynił się do śmierci niemal 400 tys. ludzi. Najwięcej tego typu zjawisk ma miejsce w Azji. Zdarza się, że trzęsieniu ziemi towarzyszą nietypowe zjawiska – np. świetlne, przypominające zorzę polarną - dominującym kolorem jest niebieski, a trwają one od kilku sekund do minuty. Choć te świetlne wyładowania zostały wielokrotnie utrwalone na filmach, naukowcy nie są zgodni co do pochodzenia zjawiska, nie potrafią go też jednoznacznie wyjaśnić. My, w Polsce, możemy jedynie śledzić te zjawiska na ekranach – na szczęście u nas trzęsienia ziemi zdarzają się bardzo rzadko, a Europa Środkowa bywa określana mianem obszaru asejsmicznego. Mimo to i u nas raz na jakiś czas ziemia pokazuje swą niespokojną naturę. Największe trzęsienie ziemi zdarzyło się w 1443 roku w okolicach Strzelina. Pisał o nim sam Jan Długosz. Było to tzw. trzęsienie pustoszące – spowodowało m.in. zniszczenia kamienic i świątyń we Wrocławiu, Brzegu i Krakowie. Zginęło około trzydziestu osób. 10-go grudnia zeszłego roku zatrzęsła się ziemia w okolicach Wodzisławia. Takich incydentów o niewielkiej skali jest wiele.


W Studiu Reportażu usłyszymy reportaż Marii Rasińskiej z 1972 roku o nietypowym wydarzeniu w Raciborzu. Tam przez 40 sekund ziemia „dostała drgawek”. Reporterka odwiedziła m.in. Śląską Stację Geofizyczną – czy znalazła odpowiedź tajemniczego zjawiska? Czy wywołała je któraś ze śląskich kopalni węgla?


W drugiej części Studia Reportażu dowiemy się, jak polscy żołnierze (z Brzegu i Opola) pomagali mieszkańcom Pakistanu, którzy ucierpieli m.in. przez trzęsienie ziemi. Jak wygląda przywracanie kraju do życia, budowanie dróg, szkół i przede wszystkim nadziei dowiemy się z reportażu Haliny Nabrdalik „Misja humanitarnej pomocy”.


Od 22:05 do 23:00 - w zastępstwie Mariana Staszyńskiego - zaprasza Adrian Chimiak. Do autora można napisać tu:
adrian.chimiak@radio.opole.pl

Zobacz: Ramówka 2018
Nadajemy też w technologii DAB+ - sprawdź program Radia Opole 2
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »