Radio Opole » Program Radia Opole

Radio Opole (Region) z 23 kwietnia 2018 roku

0:00 BIAŁE KRUKI Z CZARNYCH WINYLI
Zespół Kram i płyta "Biała sowa, biała dama, biały kruk"...

Dzisiaj mniej znana grupa i bez wątpienia biały kruk (nie tylko dlatego, że występuje w tytule obok sowy). Debiutancki i przez wiele lat jedyny album grupy jest podsumowaniem kilku lat działalności i chociaż zespół czerpał z różnych źródeł i łączył w swoim repertuarze różne gatunki, to płyta zarejestrowana w 1975 roku (z nowym wokalistą – nota bene skład często się zmieniał, m.in. śpiewała w grupie i grała na flecie Barbara Ostrowska, starsza siostra Małgorzaty) brzmi dosyć spójnie, chociaż wspomniane wyżej różne style od rocka po disco słychać na niej bez wątpienia.

Zaprasza po północy Witold Sułek. Do autora można napisać tu: sulekwitek@o2.pl

Zobacz: Ramówka 2018
Nadajemy też w technologii DAB+ - sprawdź program Radia Opole 2
Witold Sułek
22:00 STUDIO REPORTAŻU

Dzisiaj wiemy, że komunizm to utopia, system szkodliwy, ba, nawet zbrodniczy – ale kilkadziesiąt lat temu, wielu było takich, którzy żyli tą utopią, którzy wierzyli, że komunizm to jest prawdziwa przyszłość. Były czasy, gdy był ustrojem dominującym w 26 państwach, dziś pozostało zaledwie kilka, choć nie można tu mówić o czystym komunizmie.


W Korei Północnej panuje dyktatura, reżim, kult jednostki na niespotykaną skalę, a mimo to, ucieczkę zaryzykowało 500 tysięcy obywateli. Większości się nie udało. To kraj z największa armią na świecie, liczącą 10 mln żołnierzy – tu służba trwa – np. dla kobiet – 10 lat. Ale i tu można kupić telewizory z wejściem USB. Koreańczycy przemycają chińskie telenowele i widzą, że świat może wyglądać inaczej. W Chinach mówi się o komunizmie z kapitalistyczną twarzą. A może odwrotnie? Kuba także poddaje się, Nepal stoi na rozdrożu, podobnie jak Laos, Wietnam też poczuł moc wolnego rynku i wkrótce najprawdopodobniej całkiem odejdzie od ideologii komunistycznej. Szacuje się, że komunizm pochłonął życie nawet stu milionów ludzi. Warto jednak pamiętać, że nie wszyscy wierzący kiedyś w równość, byli zbrodniarzami i ludźmi złymi.


W pierwszej części Studia Reportażu usłyszymy nagranie z 1990 roku pt. „Bezpartyjny bolszewik”. Autor, dotarł do działacza, który w 1926 roku uratował z aresztu późniejszego ministra Bezpieczeństwa Publicznego, Stanisława Radkiewicza. Za pomoc w jego ucieczce został skazany na 10 lat więzienia (zaocznie), lecz uciekł do ZSRR, a w 1936 roku walczył w Hiszpanii. Dalsze losy "bezpartyjnego bolszewika" i o tym, co ludzi pociągało kiedyś w ideologii komunistycznej w reportażu Mariana Staszyńskiego.


W drugiej części Studia Reportażu usłyszymy opowieść o człowieku, który został aresztowany przez UB. Dowiemy się o metodach stosowanych przez opolską bezpiekę tuż po II wojnie światowej. Czy naprawdę Polak Polakowi musiał zgotować los najgorszy z możliwych? Kiedy piekło rodzi się w nas? Być może niektóre odpowiedzi usłyszymy w reportażu Andrzeja Russaka pt. „Strażnicy demokracji”. Kto jest strażnikiem i o jaką demokrację chodzi? Być może niektóre pytania doczekają się odpowiedzi.


Od 22:05 do 23:00 zaprasza - w zastępstwie Mariana Staszyńskiego - Adrian Chimiak. Do autora można napisać tu:
adrian.chimiak@radio.opole.pl

Zobacz: Ramówka 2018
Nadajemy też w technologii DAB+ - sprawdź program Radia Opole 2
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »