Radio Opole » Program Radia Opole

Radio Opole (Region) z 23 marca 2018 roku

0:00 BIAŁE KRUKI Z CZARNYCH WINYLI
Dziś proponujemy płytę "Wojciech Młynarski śpiewa swoje piosenki".


To podsumowanie kilku pierwszych lat kariery wielkiego artysty, moim zdaniem - najdoskonalsze, gdzie pomimo satyrycznego zacięcia i doświadczeń kabaretowych, mamy do czynienia z oryginalną piosenką autorską. Muzyka na płycie, chociaż różnych kompozytorów, dzięki interpretacji, sposobowi śpiewania i oczywiście barwie głosu, jest bardzo spójna. Obok niewątpliwych przebojów jest tu kilka piosenek nieco zapomnianych, które warto przypomnieć, tym bardziej, że marzec to dwie rocznice związane z Artystą.


Zaprasza po północy Witold Sułek. Do autora można napisać tu: sulekwitek@o2.pl

Zobacz: Ramówka 2018
Nadajemy też w technologii DAB+ - sprawdź program Radia Opole 2
Witold Sułek
22:00 STUDIO REPORTAŻU
W minionym tygodniu Radio Opole informowało o dwóch ważnych sprawach, które korzeniami sięgają do II wojny światowej. A zatem: o Amerykanach, którzy szukają szczątków lotników, zestrzelonych nad Kędzierzynem-Koźlem i o kontrowersjach, związanych z pomnikiem w Mikolinie, postawionym poległym żołnierzom Armii Czerwonej. I słusznie się Państwo domyślają, a nasi najwierniejsi słuchacze to wiedzą, że w naszym bogatym archiwum są reportaże pełne ciekawej wiedzy, do głośnych tu i teraz przekazów nawiązujące.

Najpierw przypomnę reportaż Piotra Moca, zrealizowany w roku 2008. Za lakonicznym tytułem: "Blackhammer", kryje się barwna opowieść, nagrana w piwnicach Domu Kultury "Lech" (osiedle Blachownia) w Kędzierzynie-Koźlu, piwnicach przekształconych w izbę pamięci lotników 15 Armii Powietrznej USA, jeńców wojennych. To tam właśnie Waldemar Ociepski wraz z grupa pasjonatów, zrzeszonych w grupie historycznej "Blackhammer", gromadził pamiątki pozostałe po amerykańskich nalotach bombowych na niemieckie zakłady w Blachowni i Zdzieszowicach w 1944 roku. W zbiorach znalazły się fragmenty zestrzelonych samolotów amerykańskich, niemieckich i rosyjskich, wyposażenie lotnicze oraz elementy mundurów. Ten reportaż sprzed lat na pewno lepiej pozwoli nam zrozumieć informacje współczesne.

Zaś trzy lata wcześniej spotkałem się z miłośnikiem lokalnej historii, historykiem sztuki i przewodnikiem turystycznym, Korneliuszem Pszczyńskim. Los sprawił, że stał się "sąsiadem" pomnika w Mikolinie. W domu, w którym zamieszkał na kominie znalazł napisy (wypalone święcą) w języku rosyjskim... Nie tylko to sprawiło, że postanowił zdobyć wiedzę o monumencie, który zawsze rozpalał emocje. Z tym miejscem wiązała się przecież legenda o jednej z najbardziej krwawych bitew II wojny światowej. Co nam powiedział, co nam przekazał miłośnik dawnych dziejów w roku 2005, w moim reportażu: "Legenda Mikolina"? Warto sobie przypomnieć i przemyśleć.

Od 22:05 do 23:00 zaprasza do słuchania Marian Staszyński. Do autora można napisać tu:
marian.staszynski@radio.opole.pl

Zobacz: Ramówka 2018
Nadajemy też w technologii DAB+ - sprawdź program Radia Opole 2
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »