Radio Opole » Program Radia Opole

Radio Opole (Region) z 19 marca 2018 roku

0:00 BIAŁE KRUKI Z CZARNYCH WINYLI
Dziś proponujemy część pierwszą "Czerwonego albumu" Czesława Niemena.

Powszechnie uznawany za najbardziej rockowy, a momentami hard rockowy album Czesława Niemena. Nie jest z nim jednak sprawa tak oczywista, ponieważ dwie wchodzące w jego skład płyty sporo różni (przede wszystkim zmiany w składzie towarzyszących artyście muzyków, ale i konstrukcja nagrań, a nawet ich forma). Prezentowana pierwsza płyta z albumu wyraźnie nawiązuje do poprzedniej, gdzie pierwszą stronę wypełnia jeden długi utwór, a drugą trzy krótsze. O ile jednak „Bema pamięci...” wypełniły wiersze polskich poetów, tak tutaj autorem tekstu pierwszej kompozycji jest sam Niemen.

Do słuchania po północy zaprasza Witold Sułek. Do autora można napisać tu: sulekwitek@o2.pl

Zobacz: Ramówka 2018
Nadajemy też w technologii DAB+ - sprawdź program Radia Opole 2
Witold Sułek
22:00 STUDIO REPORTAŻU
Próbujemy reportażami Panią Wiosnę ośmielić i poprosić, by rozkwitła jak najszybciej, pełnią swych wdzięków. Ale zanim to się stanie, tworzymy odpowiedni klimat.

Dwa lata temu przypomniałem sobie, że tematy leżą na ulicy. A właściwie, to temat leży na drodze. Na drodze krajowej nr 94 za Skarbiszowem – na pasie ruchu w stronę Opola. Ktoś uznał, że to najlepsze miejsce do okazania uczuć. Lakoniczny komunikat, znany ludziom od początku świata, przez całą dobę brały pod koła tysiące samochodów, a tysiące par oczu albo dostrzegały ów napis, albo nie... I wtedy to też pomyślałem, że w czasach, gdy z różnych stron atakują nas słowa z głębokiej nienawiści zrodzone, może warto zadumać się nad czynem "drogowego malarza"? Tego napisu już nie ma, ale kto wie, może uczucie tak stanowczo manifestowane przetrwało? "Droga do miłości", to reportaż, który na nasze wiosenne oczekiwania całkiem przyzwoicie odpowiada.

Druga praca na ten wieczór wybrana, pozwoli nam odkryć "wiosnę życia" osób, które należały do "Zespołu Pieśni i Tańca Opole". A mało kto pamięta, że powstał on w roku 1949, a zatem trzy lata przed narodzinami zespołu "Śląsk". "Kaczyce na ławeczce", reportaż Andrzeja Russaka, miał premierę w roku 2009 i zawierał wspomnienia o młodości, rozkochanych w folklorze amatorów. Swoimi umiejętnościami mogli się pochwalić na ogólnopolskich dożynkach w Szczecinie i Krakowie oraz Światowym Zlocie Młodzieży w Warszawie. A co śpiewali? Nie tylko najpiękniejsze śląskie pieśni, ale i "Kantatę o Stalinie" i pieśni ku czci Armii Radzieckiej. Takie to były czasy. A co bohaterowie reportażu - w "jesieni życia" - myślą o "jego wiośnie" ? Przekonają się Państwo, że warto posłuchać...

Do słuchania od 22:05 do 23:00 zaprasza Marian Staszyński. Do autora można napisać tu:
marian.staszynski@radio.opole.pl

Zobacz: Ramówka 2018
Nadajemy też w technologii DAB+ - sprawdź program Radia Opole 2
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »