Radio Opole » Program Radia Opole

Radio Opole (Region) z 17 lutego 2018 roku

23:00 MUZYKA ŹRÓDEŁ
Maria Pomianowska uchwyciła żal, smutek i wyjątkowy wydźwięk polskich pieśni pasyjnych w muzyce etnicznej, uzupełnionej o stare dworskie brzmienie. Album "Stwórco łaskawy" jest więc próbą oddania muzyki i słów sprzed wieków. Dzięki połączeniu polskich ludowych melodii z instrumentarium bliskowschodnim (jak duduk, bębny), historie pasyjne nabierają kształtu i emocjonalnej logiki. Pomianowska ze swoim zespołem przypomina, że historie, o których od wieków śpiewa polska wieś, działy się w dalekim kraju, na terenach arabskich. Przypomina o tym, wplatając do pieśni dźwięki piszczałek i fletów, opierając je na surowych akordach akordeonu, dodając melizmaty do partii fideli i suk. Płyta „Na rozstajnych drogach” otrzymała III nagrodę w konkursie „Fonogram Źródeł” na najciekawszą płytę z muzyką tradycyjną, organizowanym przez Polskie Radio.

23 stycznia tego roku zmarł Hugh Masekela, wybitny trębacz, wokalista i kompozytor z RPA. Był jednym z największych i najważniejszych muzyków afrykańskich. Tanzhausgeiger - to próba rekonstrukcji muzyki z czasów Cesarza Franciszka Józefa i monarchii Austro-Węgierskiej.

Od 23:05 do 1:00 w nocy zapraszają Marzena i Jacek Mielcarkowie.
Napisz do autorów:
marzena.mielcarek@radio.opole.pl

Zobacz: Ramówka 2018
Nadajemy też w technologii DAB+ - sprawdź program Radia Opole 2
23:00 BIAŁE KRUKI Z CZARNYCH WINYLI
Zene, to po węgiersku - muzyka. Taki też nosi tytuł jedna ciekawszych płyt grupy Locomotiv GT, nagrana dla budapesztańskiej wytwórni "Pepita".

Okres największej popularność zespołu L-GT przypadł na lata 1974-1979. Węgrzy, obok grupy Omega, byli bardzo popularni w naszym kraju, gdzie występowali wielokrotnie. Nagrania z koncertu w Sali Kongresowej PKiN w Warszawie zostały wydane w 1976 roku na płycie pt. "Locomotiv GT in Warsaw". Płyta osiągnęła nakład 750 000. Dziś to rekord trudny do pobicia.

Prezentowana dziś w audycji płyta "Zene" to krążek, który oprócz bogatej zawartości muzycznej, wyróżnia się pomysłową okładką, która opowiada dość wymowną historię zespołu i ówczesnej branży muzycznej (zobacz poniżej). Czy ktoś jeszcze tworzy takie okładki?

Zapraszam na muzyczną podróż po świecie muzyki i radia, nie szkodzi, że po węgiersku, bo Lengyel, magyar – két jó barát, együtt harcol, s issza borát!

Zaprasza po 23:00 - Piotr Moc. Do autora można napisać tu: piotr.moc@radio.opole.pl

Zobacz: Ramówka 2018
Nadajemy też w technologii DAB+ - sprawdź program Radia Opole 2
Piotr Moc
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »