Radio Opole » Program Radia Opole

Radio Opole (Region) z 15 lutego 2018 roku

23:00 SŁUCHAĆ I SŁYSZEĆ
John Tchicai to artysta wielkoformatowy. Jeden z tych instrumentalistów, przy których samo wypisanie nazwisk, z którymi współpracował zajęłoby dwie strony maszynopisu...

John Tchicai przeszedł do historii współczesnej muzyki jazzowej. John Tchicai rozpropagował awangardowy jazz na północy Europy. W drugiej połowie lat 60. wrócił do Danii, gdzie założył blisko 20-osobową super grupę Cadentia Nova Danica. Zespół stricte free – bardzo odważny, poszerzający granice definicyjne ówczesnego jazzu. Muzyka tworzona przez Johna Tchicai, mimo że tworzona 50 lat temu, jeszcze dziś uchodziłaby za nowatorską.

Najlepszym przykładem na potwierdzenie tej tezy jest album „Afrodisiaca” (1969), gdzie mikrotonalność przeplata się z afrykańskimi pulsami, szaleńczymi improwizacjami i eksperymentami barwowymi.

Louis Sclavis
- jeden z wielkich mistrzów klarnetu basowego, gwiazda francuskiej muzyki jazzowej i improwizowanej od dekad konsekwentnie poraża własną ścieżką artystyczną. Wysłuchamy fragmentów jego znakomitej płyty zat. "Napoli's Walls".

Zaprasza od 23:05 do 1:00 w nocy Marzena Mielcarek. Do autorki można pisać tu: marzena.mielcarek@radio.opole.pl.

Zobacz: Ramówka 2018
Nadajemy też w technologii DAB+ - sprawdź program Radia Opole 2
12:00 LOŻA RADIOWA
W Kościele katolickim rozpoczął się Wielki Post, czyli okres szczególnego przygotowania do świąt Zmartwychwstania Pańskiego. W czwartkowej Loży Radiowej o tym, jak dziś przeżywamy ten czas, jak rozumiemy wielkopostne praktyki: post, jałmużnę i modlitwę, porozmawiamy z rzecznikiem opolskiej kurii diecezjalnej ks. Joachimem Kobienią.

Po godz. 13:00 gościć będziemy Iwonę Święch-Olender i Piotra Regeńczuka z Centrum Obsługi Inwestora i Eksportera, którzy opowiedzą nam o tym, że opolskie znalazło się na 8. miejscu w rankingu Małych Europejskich Regionów Przyszłości 2018/2019 przygotowanym przez fDi Magazine, należący do Financial Times.

Poza tym w audycji komentarze do wydarzeń bieżących, cykl "Mądre ryby nie biorą", cytat dnia i garść politycznych plotek.

Do słuchania od 12:05 do 14:00 zapraszają Ewa Skrabacz i Marek Świercz. Do autorów można napisać tu:
loza@radio.opole.pl

Zobacz: Ramówka 2018
Nadajemy też w technologii DAB+ - sprawdź program Radia Opole 2
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »