Radio Opole » Program Radia Opole

Radio Opole (Region) z 17 stycznia 2018 roku

0:00 BIAŁE KRUKI Z CZARNYCH WINYLI
Fenomenalna i jedyna długogrająca płyta Dżambli pt. "Wołanie o słońce nad światem", zespołu któremu udało się połączyć jazz z rockiem i popem w sposób wysmakowany i oryginalny – wręcz nie do podrobienia, co widać po próbach wielu artystów, którzy mierzyli się z repertuarem grupy (najczęściej z piosenką: „Wymyśliłem ciebie”), jednak nikomu nie udało się zrobić tego tak jak oni. Bez wątpienia duża w tym zasługa głosu Andrzeja Zauchy, ale oddać należy sprawiedliwość pozostałym muzykom, oraz plejadzie gości, takich jak Stańko, Urbaniak czy Ałaszewski.

Do słuchania po północy do godz. 1:00 zaprasza Witold Sułek.

Zobacz: Ramówka 2018
Nadajemy też w technologii DAB+ - sprawdź program Radia Opole 2
Piotr Moc, Witold Sułek
22:00 STUDIO REPORTAŻU
To, czyli plecionkarstwo... czyli wyplatanie koszy, a także rozmaitych wyrobów ozdobnych, zaczęło się już tysiące lat temu. Na naszych ziemiach najszybciej rozwijało się pod koniec XIX i na początku XX wieku. Tylko we wsi Chróścice, tym przynoszącym wysokie dochody rękodziełem, zajmowało się aż około pięciuset mieszkańców. Niestety, ten niezwykły, wyczarowany w wiklinie świat, powoli przestaje istnieć. Tylko nieliczni mogą nam jeszcze opowiedzieć, jak się kiedyś pięknie plotło i co jeszcze dziś można talentem i pracą stworzyć. Tadeusz Taszycki wraz z żoną, Ireną w reportażu Barbary Tyslik (premiera trzy lata temu) przekażą nam relację o "Życiu wikliną plecionym".

Kiedyś było jednak inaczej... "Na wsi zabawa", reportaż Magdaleny Blimel, powstał w roku 1980. To pełna uśmiechu relacja z dwóch wiejskich zabaw, odbywających się równocześnie, ale w jakże odmiennym stylu. I co najciekawsze i co dzięki refleksowi reporterce udało się nagrać - uczestnicy zabawy pierwszej okrutnie zawiedzeni tym, że "nic się nie dzieje" (jak w polskim filmie) uciekają na zabawę drugą, aby... wrócić na pierwszą. Warto posłuchać i dla urody dialogów, i by dawny czar relacji damsko-męskich odkryć. A odpowiedź na pytanie: - Co pan tak miesza w tym piwie? - też zaprasza do myślenia.

Do słuchania od 22:05 do 23:00 zaprasza Marian Staszyński. Do autora można napisać na adres: marian.staszynski@radio.opole.pl

Zobacz: Ramówka 2018
Nadajemy też w technologii DAB+ - sprawdź program Radia Opole 2
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »