Radio Opole » Program Radia Opole

Radio Opole (Region) z 12 stycznia 2018 roku

0:00 BIAŁE KRUKI Z CZARNYCH WINYLI
Mniej znany, drugi album magicznego barda, jakim Tadeusz Woźniak jest bez wątpienia. Być może nie ma tu przeboju na miarę „Zegarmistrza światła”, ale nadal jest magia głosu i mądre teksty. Jest też to album o wiele bogatszy brzmieniowo niż debiut. Płyta z ambicjami, można się pokusić o takie stwierdzenie, swoiście pojmowanego progresywnego rocka. Nie temu spod znaku Genesis, ELP czy King Crimson, ale bardziej poetyckiego, wyciszonego, w klimacie Cata Stevensa czy „Magii obłoków” Marka Grechuty.

Audycja po emisji będzie do odsłuchania w zakładce Białe kruki z czarnych winyli.

Zaprasza do słuchania po północy -Witold Sułek. Do autora można napisać tu: sulekwitek@o2.pl

Zobacz: Ramówka 2018
Nadajemy też w technologii DAB+ - sprawdź program Radia Opole 2
Witold Sułek
22:00 STUDIO REPORTAŻU
Czy poczęstowanie kogoś papierosem może być dobrym uczynkiem?

Odpowiedź na to (przyznaję) przewrotnie postawione pytanie jest zawarta w moim reportażu sprzed lat pięciu: "Papieros dla trędowatej". Bohaterką tej opowieści jest siostra Dolores - Dorota Zok, która mając 20 lat wstąpiła do Zgromadzenia Misyjnego Służebnic Ducha Świętego w Raciborzu. To, co w jej życiu do tej pory najważniejsze, wydarzyło się w Afryce. Najpierw wśród trędowatych w Angoli, później wśród chorych na AIDS w Republice Południowej Afryki, bo to właśnie tam (statystycznie) jest najwięcej na świecie zarażonych wirusem HIV, tam jest też najwięcej sierot. Afryka fascynuje nas florą i fauną, zaskakuje bezmiarem ludzkiego nieszczęścia. Siostra Dolores wie, jak bardzo można pokochać tych, którzy cierpią.

W zupełnie innym klimacie (i dosłownie, i metaforycznie) powstał reportaż Danuty Starzec z roku 2002, "Życie do poprawki". Poznajemy w tej audycji losy młodych ludzi, zakażonych wirusem HIV. Autorka nie tylko poszukuje przyczyn dramatycznych wydarzeń, ale i wędruje z mikrofonem do Kliniki Medycznej we Wrocławiu. Jest wiele myśli, które po wysłuchaniu tego reportażu pozostają z nami na dłużej. Ot, chociażby ta, zawarta w zdaniu: "Miałem pretensje do wszystkich, tylko nie do samego siebie"...

Od 22:05 do 23:00 zaprasza do słuchania Marian Staszyński. Do autora można napisać tu:
marian.staszynski@radio.opole.pl

Zobacz: Ramówka 2018
Nadajemy też w technologii DAB+ - sprawdź program Radia Opole 2
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »